Rada Ministrów pozytywnie o podwyżkach dla służb mundurowych. Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ministrowie przyjęli projekt MSWiA, który przewiduje wyższe o około 200 złotych pensje dla policjantów, strażaków oraz funkcjonariuszy BOR i Straży Granicznej, a także dla żołnierzy.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że podwyżki obejmą zarówno funkcjonariuszy, jaki i pracowników cywilnych formacji mundurowych.

"Pierwotnie funkcjonariusze mieli mieć 4,61 procent podwyżki, wygospodarowaliśmy dodatkowe środki w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej i te podwyżki będą razem we wszystkich formacjach dla funkcjonariuszy wynosiły 5 procent" - powiedział.

Pensje cywilów wzrosną o 6 procent w stosunku do wynagrodzeń z roku 2015. Jak tłumaczył wiceminister Zieliński wynika to z tego, że ci pracownicy od lat nie mieli żadnych podwyżek.

Wiceszef MSWiA przypomniał też, że funkcjonariusze formacji mundurowych nie mieli wzrostu wynagrodzeń od 2008 roku. " Na pewno to nie jest szczyt marzeń i oczekiwań funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ale jest to pierwsza podwyżka od tego czasu, która daje nadzieję na zdecydowanie lepszą sytuację płacową" - powiedział.

Minister Jarosław Zieliński powtórzył przy okazji informację, jaką na początku stycznia przekazano służbom mundurowym. Powstanie program modernizacji formacji podległych pod MSWiA. Ma obowiązywać w latach 2017-2020.

Według przyjętych dziś na rządzie zapisów przeciętna miesięczna podwyżka dla poszczególnych służb mundurowych wyniesie: 202 złote dla policjantów, 203 dla Straży Granicznej, 198 złotych dla strażaków i 210 dla funkcjonariuszy BOR.