statystyki

Zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym podniesie zarobki policjanta

autor: Bożena Wiktorowska25.05.2015, 07:43; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:17
policja

Policjant argumentował to tym, że jego praca miała charakter stały.źródło: ShutterStock

Mundurowy ma prawo ubiegać się o wzrost uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat, jeśli udowodni, że pracował jako domownik w gospodarstwie rolnym rodziców. Taki dokument może wystawić urząd gminy.

Problem zaświadczenia wystawionego przez samorząd pojawił się, kiedy funkcjonariusz zwrócił się do komendanta policji o zaliczenie do stażu pracy czterech lat, kiedy pomagał swoim rodzicom w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika. Okazało się, że urząd gminy nie może go wystawić, bowiem nie ma w swoim archiwum dokumentów potwierdzających ten fakt. Aby zainteresowany miał możliwość powołania świadków w czasie postępowania sądowego potwierdzających pomoc w gospodarstwie rolnym, gmina wydała poświadczenie o braku niezbędnej dokumentacji. Funkcjonariusz dodatkowo dostarczył do komendanta potwierdzenie ze starostwa powiatowego – wyciąg z ewidencji gruntów – o nabyciu przez jego rodziców gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,6 ha. Policjant załączył także zeznania świadków. Z wyjaśnień tych wynikało, że zainteresowany uczył się w technikum mechanicznym znajdującym się w pobliżu rodzinnej miejscowości. Świadkowie potwierdzili, że zainteresowany od poniedziałku do piątku pracował po 5 godzin dziennie, zaś w dni wolne od nauki od rana do wieczora.

Policjant ubiegając się o zwiększeniu stażu o pracę w gospodarstwie rolnym argumentował to tym, że jego praca miała charakter stały i była wykonywana „w miarę możliwości codziennie”. Ani przedstawione dokumenty, ani zeznania świadków nie przekonały komendanta, który odmówił zaliczenia pracy w gospodarstwie do stażu umożliwiającego zwiększenie uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane