statystyki

Policjant ma prawo do dodatku za trudne warunki, skoro tak orzekł prawomocnie sąd

autor: Elżbieta Dominik22.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 22.04.2015, 10:21
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Trybunał w Strasburgu uznał, że Sąd Najwyższy nie może być traktowany jako kolejna instancja uchylająca prawomocny wyrok i ponownie otwierająca postępowanie. Narusza to bowiem zasady pewności prawa

Chodziło o sprawę chorwackiego policjanta, który służył w gminie objętej pomocą państwa i był w niej zameldowany. Mimo że pomieszkiwał poza nią, zachował dodatek, jaki przysługiwał tamtejszym urzędnikom. Trybunał w Strasburgu uznał, że chorwacki Sąd Najwyższy nie powinien uchylać prawomocnego wyroku, przyznającego mężczyźnie prawo do dodatku. Narusza to bowiem pewność prawa i powagę rzeczy osądzonej.

Specjalna pomoc

Policjant służył w żupani (regionie) sisacko-moslavackim. W końcu lat dziewięćdziesiątych został wyznaczony do służby na posterunku policji w gminie Dvor, objętej specjalną pomocą państwa. Zgodnie z obowiązującą w owym czasie w Chorwacji ustawą o obszarach otrzymujących specjalne wsparcie osoby zatrudnione w sektorze publicznym na obszarach wymienionych w ustawie otrzymywały dodatki do wynagrodzenia. W przypadku gminy Dvor było to 50 proc. wynagrodzenia otrzymywanego w innych regionach kraju.

Jednak od lipca 2000 r. prawo do tego dodatku przysługiwało jedynie osobom, które nie tylko były zameldowane w gminie objętej pomocą ale rzeczywiście w niej zamieszkiwały. We wrześniu 2000 r. mężczyzna zwrócił się do sądu w miejscowości Kutina, domagając się wypłaty premii. Sąd w Kutinie uznał, że nie jest właściwy do rozpatrzenia tej sprawy, i przekierował ją do sądu w Hrvatskiej Kostajnicy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane