Pracuj.pl postanowił sprawdzić, które elementy CV są najbardziej istotne dla rekruterów i jak wiele uwagi im poświęcają. W tym celu zrealizował pierwsze w Polsce usystematyzowane badanie eyetrackingowe wśród specjalistów, którzy na co dzień weryfikują nadsyłane do pracodawców CV. Sprawdź, co pokazał eksperyment.
Heatmapa CV, czyli na co zwraca uwagę oko rekrutera / Media

Oko rekrutera

Dobrze przygotowane CV jest kluczem do sukcesu w pierwszym etapie rekrutacji i stanowi przepustkę do dalszych rozmów z potencjalnym pracodawcą. Dlatego Pracuj.pl zbadał preferencje rekruterów odnośnie nadsyłanych dokumentów aplikacyjnych. Wykorzystano nowoczesną metodę badawczą – eyetracking. Polega ona na śledzeniu uwagi wzrokowej badanego. Profesjonalni rekruterzy przeanalizowali i wytypowali najlepsze CV. W trakcie badania dokonano ponad 200 pomiarów. Analiza eyetrackingowa pozwoliła rzetelnie sprawdzić, które elementy CV faktycznie przykuwają uwagę specjalistów HR.

Najważniejsze w CV: doświadczenie

Wyniki badania pokazały, że rekruterzy rozpoczynają analizę CV od informacji o doświadczeniu zawodowym. Wzrok 45% badanych w pierwszej kolejności został skierowany na ten obszar dokumentu. Najwięcej ich uwagi pochłaniały trzy najnowsze pozycje doświadczenia. Potwierdziło to zasadę, że w tej sekcji warto stosować chronologię odwróconą i na początku wymieniać najświeższe doświadczenia. Drugim obszarem, na który padał wzrok rekrutera, były dane osobowe. Kolejną przyciągającą uwagę była sekcja wykształcenie.

Kolejność czytania danych w CV przez rekrutera / Media

Zanim CV zostanie odrzucone

Doświadczenie było również ostatnią sekcją czytaną przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata. Blisko 45% badanych wróciło do tych informacji przed podjęciem decyzji o jego wykluczeniu z rekrutacji. Świadczy to o tym, że właśnie przebieg naszej kariery jest najważniejszą częścią CV, która ostatecznie zaważy na dalszym udziale w procesie rekrutacyjnym.

W zatwierdzonych CV czas poświęcony analizie doświadczenia zawodowego był dłuższy. Ponadto, w grupie odrzuconych CV znacznie mniej rekruterów analizowało sekcję umiejętności – 67,7% vs 79,5% dla zatwierdzonych dokumentów. Potwierdza to wniosek, że kluczowe jest doświadczenie kandydata. Dopiero gdy jest odpowiednie, rekruterzy poświęcają czas na analizę umiejętności.

Zalety CV z kreatora - czytelne i przejrzyste

CV utworzone za pomocą Kreatora CV Pracuj.pl były szybciej oceniane od wersji autorskich (przygotowanych samodzielnie przez kandydatów), zawierających te same informacje o osobie biorącej udział w rekrutacji. Czas poświęcany na analizę CV z Kreatora był blisko 10% krótszy niż dla wersji autorskich. Skrócony czas eksploracji wynika z lepszej organizacji percepcyjnej layoutu w dokumentach stworzonych na bazie szablonów. Świadczy to o większej czytelności i przejrzystości tak skonstruowanych życiorysów. Użycie Kreatora porządkuje informacje, co zmienia kolejność zapoznawania się z profilem kandydata.

CV stworzone z użyciem Kreatora CV Pracuj.pl, mimo że było analizowane krócej, na dłużej skupiało uwagę rekruterów na kluczowej dla nich sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego. W tak przygotowanym dokumencie aż 64% pierwszych spojrzeń padało na tą sekcję, podczas gdy w CV autorskich jest to zaledwie 26%. CV z Kreatora zdecydowanie silniej eksponuje doświadczenie, podczas gdy autorskie wersje skupiają uwagę na danych osobowych oraz wykształceniu, znacznie mniej istotnych dla rekruterów.

Wyniki badania eyetrackingowego CV przeprowadzono wśród rekruterów w ramach kampanii Pracuj.pl „Kreator mocnych stron”