Reklama

Młodzi na polskim rynku pracy

Polski rynek nie jest łaskawy dla młodych Jak wynika z danych Eurostatu, rynek pracy w Polsce nie jest zbyt łaskawy dla jego najmłodszych uczestników; w lutym 2015 r. stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 20,8 proc. Dla porównania dla całego rynku pracy w Polsce było to 7,8 proc. Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że na tle Europy nie wypadamy najgorzej, bo dla przykładu w Hiszpanii bez pracy pozostaje połowa uczestników rynku pracy poniżej 25 roku życia. Co więcej, porównanie danych rok do roku może napawać pewnym optymizmem, ponieważ okazuje się, że bezrobocie w najmłodszej grupie spadło w Polsce o niemal pięć punktów procentowych (w lutym 2014 r. – było to 25,7 proc.). Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika.
Polski rynek nie jest łaskawy dla młodych Jak wynika z danych Eurostatu, rynek pracy w Polsce nie jest zbyt łaskawy dla jego najmłodszych uczestników; w lutym 2015 r. stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 20,8 proc. Dla porównania dla całego rynku pracy w Polsce było to 7,8 proc. Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że na tle Europy nie wypadamy najgorzej, bo dla przykładu w Hiszpanii bez pracy pozostaje połowa uczestników rynku pracy poniżej 25 roku życia. Co więcej, porównanie danych rok do roku może napawać pewnym optymizmem, ponieważ okazuje się, że bezrobocie w najmłodszej grupie spadło w Polsce o niemal pięć punktów procentowych (w lutym 2014 r. – było to 25,7 proc.). Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika. / ShutterStock
Jak wynika z badania Pracuj.pl "Studenci i absolwenci na rynku pracy", już w trakcie studiów ponad połowa respondentów pracowała bądź pracuje zawodowo. Dane za pierwszy kwartał 2015 r. pokazują, że osobom o najkrótszym stażu zawodowym dedykowano o 8,4 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku minionego. W pierwszym kwartale 2015 r. największe zapotrzebowanie na pracowników z najkrótszym stażem pracy zgłosiły takie branże jak handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości.

Powiązane

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej