Zakaz konkurencji: Przejmujący zakład nie zapłaci odszkodowania

autor: Bożena Wiktorowska07.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 07.05.2015, 08:04

Klauzula o zakazie konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy nie przechodzi na nowego pracodawcę – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Powodem do wydania przez SN orzeczenia było pytanie prawne sądu okręgowego. Dotyczyło ono tego, czy w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on na podstawie art. 231kodeksu pracy, stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, która została zawarta z poprzednim właścicielem firmy. Wątpliwości pojawiły się w czasie rozpatrywania sprawy pracownika spółki, który w 2009 r. zawarł z pracodawcą klauzulę o zakazie konkurencji. Zobowiązał się w niej, że w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę nie podejmie zatrudnienia u konkurencji. Dodatkowo miał obowiązek do zachowania w tajemnicy wszelkich okoliczności i informacji, które poznał w czasie wykonywania obowiązków służbowych. W zamian pracodawca miał mu wypłacić odszkodowanie.

W 2010 r. inna firma przejęła tę zatrudniającą skarżącego. Zainteresowany pracował na rzecz nowego przedsiębiorstwa do końca grudnia 2012 r., kiedy doszło do rozstania na zasadzie porozumienia stron. Po upływie 6 miesięcy były pracownik wystąpił do ostatniego pracodawcy o zapłacenie odszkodowania wynikającego z klauzuli o zakazie konkurencji. Firma jednak odmówiła – uzasadniła to tym, że nigdy nie podpisywała z nim żadnej umowy ograniczającej zatrudnienie u konkurencji.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane