statystyki

Przejęcie firmy i pracowników, ale już bez zakazów konkurencji

autor: Łukasz Guza02.04.2015, 20:00
zwolnienie, praca

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy wynika z umowy o charakterze cywilnoprawnym, odrębnej od stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy potwierdzi, czy w razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę tego ostatniego obowiązują dotychczasowe klauzule lojalnościowe.

Takie zagadnienie prawne wpłynęło do Sądu Najwyższego w lutym 2015 r. W najbliższym czasie powinna zapaść uchwała, która odpowie na pytanie: czy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa (art. 231 k.p.) stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 par. 1 k.p.), która została zawarta z poprzednią firmą.

– Kwestia ta wzbudza kontrowersje. Nie ma wątpliwości, że takie zobowiązanie przechodzi na nowe przedsiębiorstwo w razie fuzji, czyli w kontekście przepisów 55 – 554 k.c. Z kolei wydaje się, że nie dochodzi do tego w razie przejścia zakładu pracy na podstawie art. 231 k.p. – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk, radca prawny i partner w kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Podkreśla, że zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy wynika z umowy o charakterze cywilnoprawnym, odrębnej od stosunku pracy. Taką interpretację w ostatnim czasie przyjmował już sam Sąd Najwyższy. W wyroku z 11 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 123/14) uznał, że przedsiębiorca, który przejmuje zakład pracy, nie jest związany zawartymi wcześniej umowami o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (sprawa dotyczyła asystentki zarządu firmy, która miała nie podejmować konkurencyjnej działalności przez rok od zakończenia zatrudnienia). Sądy I i II instancji uznały w tym przypadku, że klauzula lojalnościowa mieści się w ramach stosunku pracy. SN się z tym nie zgodził i podkreślił, że co do zasady ma ona odrębny charakter.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane