statystyki

SN: Zakaz konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę. A czy obowiązuje?

14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:59
prawo

Do żadnego z tych rozstrzygnięć nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia.źródło: ShutterStock

Problem: W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że zakaz konkurencji obowiązujący po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na nowego pracodawcę, który przejął zakład w trybie art. 23 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Mowa o uchwale z 6 maja 2015 r., sygn. akt III PZP 2/15 (www.sn.gov.pl), która potwierdziła stanowisko z wyroku SN z 11 lutego 2015 r., sygn. akt I PK 123/14 (www.sn.gov.pl). W praktyce oznacza to tyle, że przejęty pracownik nie może dochodzić odszkodowania od swojego nowego pracodawcy.

Choć do żadnego z tych rozstrzygnięć nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia, to już wśród ekspertów budzą one poważne wątpliwości. Główne zarzuty dotyczą przede wszystkim tego, że nie wiedzieć czemu SN wykluczył zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy z zobowiązań z zakresu prawa pracy, a uznał go za umowę stricte cywilną. Eksperci przyznają, że na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź.

Jest jeszcze inny problem – co się dzieje z samym zakazem konkurencji po przejściu zakładu pracy, tzn. czy nadal obowiązuje, a jeśli tak, to kogo i w jakim zakresie? A może wygasa? Pisaliśmy o tym w DGP, nr 30/2015, tuż po lutowym wyroku SN, który zupełnie się do tej kwestii nie odniósł (dodajmy, że uchwała z maja także). Ekspert na naszych łamach wskazał więc dwa, jego zdaniem, możliwe rozwiązania, przy czym podkreślił, że żadne nie wynika z przepisów. Pierwsze z nich to uznanie, że wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę dochodzi do wygaśnięcia zakazu konkurencji, a drugie – zakaz nadal wiąże pracownika i poprzedniego pracodawcę, ale z wyłączeniem pracodawcy przejmującego. Z kolei jeżeli pracodawca przejmujący chciałby, aby przejęty pracownik był związany zakazem konkurencji również wobec niego, powinien zawrzeć z nim nową umowę o zakazie konkurencji. Zapytaliśmy innych ekspertów, czy zgadzają się z tym, a może są też inne rozwiązania. I jak się okazuje, zdania są rozbieżne.

OPINIE EKSPERTÓW


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane