Tak pracodawcy chcą nas oszukać: 6 niedozwolonych klauzul w umowach o pracę

autor: Agnieszka Brzostek27.02.2015, 07:00
Pracodawcy próbują skłonić podwładnych również do zachowania tajemnicy płac.

Pracodawcy próbują skłonić podwładnych również do zachowania tajemnicy płac.źródło: ShutterStock

Polscy pracodawcy często wprowadzają do umów o pracę przepisy niezgodne z prawem - zmuszające pracowników do płacenia kar pieniężnych za złożenie wypowiedzenia czy zakładające możliwość potrąceń z pensji bez ich zgody. Jednak w świetle prawa dokument zawierający takie niedozwolone klauzule jest nieważny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • AXI(2018-04-02 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  Przyjmijmy, że w Polsce jest jakieś 5500 firm ochroniarskich i pewnie drugie tyle firm zajmujących się sprzątaniem. Dlaczego wspominam te dwie branże ?! Dlatego, że tam najczęściej trafiają inwalidzi. Ustawa o rehabilitacji mówi, że pracownik z grupą inwalidzką nie może pracować więcej niż 7 godzin dziennie i nie więcej niż 40 godz. w tygodniu. Do tego przysługuje mu dodatkowa przerwa.Ta sama ustawa mówi, że nie dotyczy to osób pracujących w dozorze osób i mienia... Inwalida zgodnie z polskim prawem pracuje po 16-21 godzin dziennie. Jak to możliwe ? Dosyć prosto. Pierwsze osiem godzin pracuje w spółce X, a drugie osiem w spółce Y tej samej grupy nie ruszając się z miejsca (oczywiście jest to przestępstwo karne-skarbowe, ale nie słyszałem ,aby kogoś za to zlicytowali). Inwalida nie może pracować w nocy, a w umowie o pracę ma zapis, że praca w nocy liczona jest ryczałtem (oczywiście jest to przestępstwo przeciwko prawom pracowniczym, ale nie słyszałem, aby kogoś za to pozbawili prawa wykonywania funkcji kierowniczych). Inwalida otrzymuje grafik i pracuje od godz. 5 rano do 23 wieczorem. Zgodnie z prawem może pracować od 6-22. I co ?! I nic. Grafik inwalidy ma się nijak do wykazu godzin w sprawozdawczości księgowej firmy (przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i zmuszanie do potwierdzania nieprawdy (podpisywania bzdur). I gdzie są urzędy kontrolne i sądy ?! W skwarze pracownik nie otrzymuje zimnych napojów, w upale chłodnych, nikt mu nie zwraca kosztów prania odzieży służbowej (jak ktoś okrada własnych pracowników, to zgodnie z definicją słownikową jest złodziejem - jak złodzieje mogą posiadać koncesję MSWiA na ochronę mienia ??? W Polsce mogą). Ten Kraj to groteska. Premier płacze w mediach, że nasze konsulaty wydały 4 mln wiz dla Ukraińców, a tylko pół miliona z nich podjęło zadeklarowaną pracę. Przyjmijmy, że drugie pół pracuje w Polsce na czarno, to i tak 3/4 wszystkich olało ten Kraj i pojechało dalej. Tu już nawet Ukraińcy nie chcą pracować...no ale, kto by ich za to winił. Nikt nie będzie utrzymywał złodziei.

  Odpowiedz
 • EWA(2015-03-07 20:45) Zgłoś naruszenie 50

  A od kiedy to w Polsce pracownik wygrywa w sądzie z pracodawcą. To jest mafia, mam do czynienia z takim przypadkiem. Sprawy są mataczone , przedłużane itp... Prawo w Polsce nie istnieje!!! Prawo nazywa się PIENIĄDZE, jak ich nie masz to Ci żaden sąd nie pomoże!!!

  Odpowiedz
 • InnySzatan(2015-02-27 16:39) Zgłoś naruszenie 00

  Ad. Jeżeli tak jest :A ja straciłem pracę w okresie władztwa nieryżej bandy z PiS

  Odpowiedz
 • wynalazca(2015-02-27 15:44) Zgłoś naruszenie 00

  Hehehe,zasada jest tylko jedna,nigdy nie zatrudniać się u idioty i patrzeć obiektywnie na sprawy,a najlepiej to wyjechać i to z Europy

  Odpowiedz
 • Jeżeli tak jest(2015-02-27 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  to co na to Ryża banda z PO?

  Odpowiedz
 • wiesiek(2015-02-27 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli pracodawca jest wobec Panie w porządku, to nic proszę nie robić, żeby nie robić o sobie złego wrażenia w oczach pracodawcy. Ale jeżeli będzie powoływał się na zapis w umowie, który jest niezgodny z prawem, to proszę mu to wypomnieć i w ostateczności iść do sądu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane