Pracodawców najbardziej doceniają mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Z badań TNS sporządzonych na zlecenie Rzetelnej Firmy (spółki zależnej od Krajowego Rejestru Długów) wynika, że Polacy dość zgodnie twierdzą, iż sektor prywatny płaci nam zbyt mało.

Dominują stereotypy

Najgorsze zdanie o przedsiębiorcach mają pod tym względem mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego (95 proc. mieszkających tam respondentów jest przekonanych, że prywatne firmy płacą zbyt mało), niewiele lepiej jest w Podlaskiem (90 proc.), Łódzkiem oraz Lubelskiem (po 89 proc.). Nieco lepsze opinie o pensjach w sektorze prywatnym mają mieszkańcy Dolnego Śląska („tylko” 66 proc. uważa pensje za niskie) oraz Mazowsza i woj. pomorskiego (po 67 proc.).
Z badania wynika, że stereotyp przedsiębiorcy cwaniaka, który kombinuje, jak zapłacić najniższe podatki, jest głęboko zakorzeniony w społecznej świadomości. Taką opinię ma 62 proc. respondentów TNS. Szczególnie źle pod tym względem przedsiębiorcy są oceniani w woj. zachodniopomorskim (82 proc. wskazań) i kujawsko-pomorskim (80 proc.). Większą wiarę w uczciwość firm mają mieszkańcy woj. podlaskiego (57 proc. nie zgadza się ze stwierdzeniem, że przedsiębiorcy oszukują na podatkach), Podkarpacia (53 proc.) i woj. mazowieckiego (51 proc.).

Doceniony biznes

Wyniki badań TNS (które przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób) nie są jednak jednoznaczne. Bo to właśnie przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy – uważa 77 proc. ankietowanych.
Na Podlasiu sądzi tak 90 proc. pytanych, niewiele mniej (bo 88 proc.) mówi tak w Lubuskiem oraz na Śląsku i na Warmii (po 85 proc.).
Trzech na czterech respondentów uważa, że to właśnie prywatne firmy stanowią o sile gospodarki i to dzięki podatkom płaconym przez nie rząd ma pieniądze na utrzymanie służby zdrowia, szkolnictwa, policji, wojska oraz na inwestycje drogowe. 73 proc. ankietowanych mówi, że docenia polskich przedsiębiorców. Najbardziej w woj. warmińsko-mazurskim (88 proc.) oraz podlaskim (87 proc.).