Chcesz odejść z pracy lub zostałeś zwolniony? Oto 5 rzeczy, do których masz prawo

autor: Agnieszka Brzostek02.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 02.12.2014, 12:55
rekrutacja, praca, pracownik

Ekwiwalent można otrzymać na niewykorzystany urlop wypoczynkowy.źródło: ShutterStock


Prawa przysługujące pracownikowi, gdy odchodzi z pracy, różnią się w zależności od rodzaju umowy, na jakiej był zatrudniony i sposobu, w jaki doszło do wypowiedzenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Alinka(2019-02-28 16:49) Zgłoś naruszenie 01

  Pracuje w firmie od 10 lat,jestem na umowie na czas nieokreślony.Wlsnie poszukam na zwolnienie lekarskie z powodu chorego kręgosłupa,czeka mnie operacja.Moje pytanie : czy jeśli będę na zwolnieniu dłużej A nie chce już wracać do pracy to przysługuje mi odprawa??

  Odpowiedz
 • BODZIO(2015-03-28 22:06) Zgłoś naruszenie 11

  W POLSCE NIE MA PRACODAWCÓW. TYLKO SĄ ZŁODZIEJE, KTÓRZY ZANIŻAJĄ SKŁADKI NA Z U S !!! W TEN SPOSÓB OKRADAJĄC PAŃSTWO POLSKIE JAK I PRACOWNIKA PRZYSZŁEGO EMERYTA !!!

  Odpowiedz
 • Domus(2014-12-11 08:50) Zgłoś naruszenie 02

  odprawa - po co wystarczy zmienić tryb wypowiedzenia na świadectwie pracy i już nie trzeba wypłacać. Powstają wtedy dwa dok. które wzajemnie się wykluczają (wypowiedzenie i śp.)

  Odpowiedz
 • dyrdymaly dla budzetowki(2014-12-04 07:50) Zgłoś naruszenie 10

  co to za bajki... acha... to sa prawa pracownikow z budzetowki i nielicznych na etatach w firmach prywatnych. Kilka milionow polakow pracuje dla firm prywatnych na prawach ustalonych przez tuska - czyli umowy na czas okreslony, 2 tygodnie wypowiedzenia, bez podania przyczyny, co sprowadza sie do tego ze pracuja jak budzetowka ale odebrano im te 5 podstawowych praw. Pracownik, ktory pracuje 10 lat na umowie na czas okreslony nie ma do niczego prawa, w kazdej chwili moze dostac ( i dostaje) kopa w d... nic mu sie nie nalezy, chyba ze wlasnie ten kop. Firmy ktore maja 1000 pracownikow nie musza miec funduszu swiadczen socjalnych, nie wyplacaja zadnych premii, zadnych jubileuszowek ani nie daja wolnego na szukanie pracy. Pod koniec dnia znajdujesz pismo z wypowiedzeniem bez podania przyczyny, i nastepnego masz zakaz wstepu do firmy. Wynocha robolu! To sa prawa polskich pracownikow. A nie te dyrdymaly opisane w powyzszym artykule.

  Odpowiedz
 • Łodziak(2014-12-02 22:44) Zgłoś naruszenie 20

  ludzie, wyjaśnijcie odejścia i zwolnienia tym co mają umowy zlecenie w ochronie!,bo mało jest firm ochrony gdzie dają agencje umowę o prace

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-12-02 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  Maksymalna kwota odprawy pieniężnej nie może przy tym przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. to jak to sie ma do tych np. 36 miesiecznych odpraw w duzych panstwowych firmach np. kopalnie, stocznie, firmy energetyczne, itp.

  Odpowiedz
 • mk4x(2014-12-02 10:33) Zgłoś naruszenie 21

  "Pracownik może więc odejść z pracy natychmiast, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy" - najczęściej wykorzystywane przez pracodawcę do zwolnienia pracownika, lekarz wystawia orzeczenie, dla pracownika nie ma innej pracy i... pozamiatane.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane