statystyki

Pełna trzynastka dopiero po roku pracy

autor: Karolina Niewęgłowska21.05.2014, 16:00
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Gdy pracownik w ciągu roku w ogóle nie świadczył pracy, tj. nie przepracował efektywnie żadnego dnia, to nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nawet gdy korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane trzynastką, przysługuje zarówno pracownikom, jak i urzędnikom służby cywilnej. W przypadku pracowników nie ma znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której świadczą pracę. Prawo do trzynastki może więc nabyć pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, na czas określony, a także na podstawie umowy na zastępstwo. Podstawowy warunek, jaki musi spełnić członek korpusu służby cywilnej, aby nabyć prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości, to przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeśli natomiast pracownik nie przepracował całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • niewolnicy 12 pensji, uprzywilejowani 13 pensji(2014-05-22 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    czy zgodne z prawem - konstytucją - jest to, ze jedni pracownicy pracuja 12 miesiecy za 12 pensji, a inni (budzetowka i branze uprzywilejowane przez politykow w zamian za glosy i przywileje) maja 13 pensji? Czy to nie jest dyskryminacja czesci pracownikow? Dlaczego nie mozna podniesc pensji tym, ktorzy pobieraja 13 razy swoje wynagrodzenie w roku, zeby w sumie byla taka sama kwota? O co chodzi z tym przekretem z czasow socjalizmu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane