statystyki

Kontrole PIP bardziej przejrzyste. Inspektor ujawni, czym zajmuje się jego rodzina

autor: Łukasz Guza21.01.2019, 08:22; Aktualizacja: 21.01.2019, 08:42
Chodzi o małżonka, dziecko, rodzica, macochę, ojczyma, dziadków (i ich małżonków), rodzeństwo, zięcia, synową, szwagra, szwagierkę, osobę przysposobioną (i jej małżonka) oraz pozostającą we wspólnym pożyciu.

Chodzi o małżonka, dziecko, rodzica, macochę, ojczyma, dziadków (i ich małżonków), rodzeństwo, zięcia, synową, szwagra, szwagierkę, osobę przysposobioną (i jej małżonka) oraz pozostającą we wspólnym pożyciu.źródło: ShutterStock

Dziś mija termin na złożenie oświadczeń w sprawie konfliktu interesów przy prowadzeniu kontroli pracodawców. Inspektorzy pracy (oraz osoby ich nadzorujące) muszą wskazać, czy ich bliscy nie prowadzą działalności gospodarczej lub jako zatrudnieni nie realizują czynności, które mogą być przedmiotem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

 Chodzi o małżonka, dziecko, rodzica, macochę, ojczyma, dziadków (i ich małżonków), rodzeństwo, zięcia, synową, szwagra, szwagierkę, osobę przysposobioną (i jej małżonka) oraz pozostającą we wspólnym pożyciu. Takie rozwiązanie ma wyeliminować ryzyko korupcji. Ograniczone będą przypadki, gdy np. pracodawca korzysta z usług firmy bhp prowadzonej przez żonę inspektora, bo wie, że dzięki temu – w razie kontroli – może liczyć na ulgowe traktowanie. Oświadczenie należy złożyć w ciągu 30 dni od podjęcia zatrudnienia na stanowisku kontrolnym, a w przypadku już zatrudnionych – w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o PIP (Dz.U. poz. 2282). Następnie należy je aktualizować (w razie zaistnienia przyczyn, które tego wymagają).

– Inspektorzy składają oświadczenia. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do ich treści, to są na bieżąco wyjaśniane – tłumaczy Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy (GIP).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • roma(2019-01-23 10:29) Zgłoś naruszenie 210

    Szkolenia BHP zlikwidowane?

    Odpowiedz
  • Andrzej G....(2019-01-22 14:19) Zgłoś naruszenie 42

    .............te wszystkie szkolenia BHP w Zakładach pracy to FIKCJA !!!!!!!!!!!!.............BHP-owcy nie dbają oni w ogóle o pracownika tylko o kieszeń PRACODAWCY !!!!!!!!!!!!!.................BHP powinno zostać zlikwidowane a na jego miejsce powinien przychodzić urzędnik PIP kontrolować i szkolić !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Polska i przeklęte Prawo(2019-01-23 19:37) Zgłoś naruszenie 40

    ....... To niebywałe i do nadal tolerowane.-.o to juz 20 przykładów w jednej tylko wstecznie działajacej Ustawie POmostowej jak PO z pomocą TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości i okradło niezgodnie z Konstytucją wstecznie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) a PiS nic z tym nie robi...Tego aż nie ma sił czytać... .........1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. --czyli lata między 2008 a 1998. ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … .....3.........Wprowadzono to w chwili w której Ci co nie mogą już skorzystać wg brzmienia tej Ustawki z prawa do zasądzenia firm w których tak pracowali o zdośuczynienia z KC za te warunki -no bo skoro nie mogą już skorzystać z emerytur, .........4. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ........5...zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, .......6. Sądy już doszły do przekonania że chorobowego sprzed Ustawy nie można odliczać bo było by to przed przepisem ale dlaczego nadal tolerują art 4 par 4 -on także odwołuje się aż do 1998r? .......7.... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 8 .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. .........9. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ilu dożywa? ..........10.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... ...........11...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” ..........12.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) (emerytury definiowane a kapitałowe) ............13.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. ..........14 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur-ale go nie stosują. ..............15. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. ...............16 Firmy ukrywają do nadal te stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował 17. ZUS nie sciga firm ukrywających stanowiska od których należy dać te Tuskowe Emerytury . Za mało by dostawał obecnie składek za te stanowiska a za dużo to go kosztuje.więc nie jest zainteresowany. 18. Podobnie PIP -wie z wyroków sądowych jakie to są już stanowiska ale Ich u pracodawców z urzedu nie poszukuje aby nie obciążać ZUSu -traca na tym nieświadomi pracownicy ,chociażby na rekompensatach. 19.Nie ma wykazów prac mieszanych ,3h -robotnik pracował w kotle,kolejne :3h później przy urządzeniach promieniotwórczych ,2h przy wysokich napięciach.-nie przewidzieli tego.np pomiarowcy wiekości fizycznych ,automatycy. 20.Nie liczy się wg nich robotnik i szkodliwość pracy ale jej wpływ na społeczeństwo -brawo za takie myślenie aby Tuskowi nie stala się krzywda. Związki Zawodowe o dziwo ,już nie zauważają że cała ta Ustawa to fikcja prawna i chca nawet negocjować nowe stanowiska. Slowem h...d...i kamieni kupa .

    Odpowiedz
  • pip(2019-01-26 14:11) Zgłoś naruszenie 20

    Przed przystąpieniem do kontroli inspektor powonień złożyć również u swojego pracodawcy stosowne oświadczenie z uwzględnieniem pouczenia o odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenie.Ten wymóg powinien dotyczyć wszystkich organów kontrolnych i inspekcyjnych a nie tylko PIP-u.

    Odpowiedz
  • poziom tego państwa coraz niższy(2019-01-24 09:51) Zgłoś naruszenie 10

    Kompletna bzdura. Przepis napisany tak, jakby pisał go pijany na lekkach halucynogennych. Dziwaczny zamiar legislatora (czemu ten zaszczyt kopie tylko inspekcję pracy), poparty kompletnym brakiem talentu legislacyjnego. Przepis to niezrozumiały bełkot. Sprawa mogła być rozwiązana prosto - wprowadzając ogólnoadministracyjny zakaz kontrolowania zakładków których pracują małżonkowie kontrolerów. Całkowitym absurdem jest rgulowanie tej kwestii wyłącznie w stosunku do inspekcji pracy. Jeżeli jest to problemem w administracji, to na pewno nie mniejszym w innych jej dziedzinach. Zatem albo osobna ustawa albo KPA.

    Odpowiedz
  • Ildico(2019-01-24 11:03) Zgłoś naruszenie 10

    Co to znaczy "czynności na podstawie stosunku pracy lub innej podstawie prawnej – które mogą być przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy Państwowej Inspekcji Pracy". Czyli jak szwagierka pracuje jako pracownik fizyczny w OSM w Końskiej Woli - to trzeba to zgłaszać. Ale jak kolega będzie prowadził firmę - to już nie trzeba to zgłaszać. :))))))`

    Odpowiedz
  • daj ..... pióro(2019-01-24 10:28) Zgłoś naruszenie 10

    A to jest prawny obowiązek rozpytania szwagrów o miejsce zatrudnienia? A jak nie powiedzą? A co z zakładami pracy, których kierownikami są koledzy albo kuzyni. Po co ten przepis jest?

    Odpowiedz
  • iu_dex(2019-01-26 11:13) Zgłoś naruszenie 10

    Absurdalne przepisy. Rozliczanie rodziny, ale już znajmomy, przyjaciel, przyjaciółka, konkubent, konkubina, wujek, ciotka, kuzyn, kuzynka, etc...etc... nie są uwzględniani. Podobnie nie uwzględnia się relacji właścicielskich. Jeśli właścicielem firmy produkcyjnej jest szwagier - to jedyną troską, jak mam rozumieć państwo wykazuje w stosunku do firmy BHP-owskiej. Ponadto jaki był problem z firmami bhp-owskimi prowadzonymi przez bliskie rodziny? Było to tak powszechne, że wymagało regulacji ustawowych? Czy może jakieś jednostkowe przypadki, bez udowodnionej patologii. Przepisy pisane tak jakby jedynym ich celem było ośmieszenie urzędników, którzy mają się spowiadać, choć 99,9% ich nic złego nie zrobiło.

    Odpowiedz
  • LVA(2019-01-24 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ten przepis pisał zwykły dvreń. Każe rozliczać się z zatrudnienia szwagra, ale zatrudnienie żony szwagra nie ma już dla niego znaczenia, etc...etc... Niestety jakość legislacji leci na łeb z roku na rok. Wydaje mi się że pojawienie się uniwersalnego RCL było początkiem postępującego upadku. Przepisów nie można pisać będąc uniwersalnym specjalistą od przepisów - bo efektem są absurdalne buble. Tak samo przepisów nie powinni pisać nieprawnicy albo prawnicy bez praktycznego doświadczenia w stosowaniu prawa.

    Odpowiedz