Reklama

Reklama

Reklama

10 najważniejszych wyroków SN w sprawach pracowniczych w 2018 roku

Wyrok z 23 stycznia 2018 r., sygn. akt III PK 13/17Teza Sądu Najwyższego1. Istnienie w zakładzie pracy bliskich relacji między przełożonymi a niektórymi pracownicami utrudnia sprawne zarządzanie i zachowanie obiektywnej oceny przez przełożonych, co wymaga szczególnego nadzoru kierownictwa pracodawcy w aspekcie przeciwdziałania ewentualnej dyskryminacji lub mobbingowi (art. 94–3 par. 1 k.p.). 2. Obiektywnym dowodem mobbingu może stać się dokumentacja lekarska dotycząca leczenia psychiatrycznego pracownika. Ocena przyczyn i skutków opisanych w dokumentacji lekarskiej działań przełożonych pracownika należy do biegłych sądowych; weryfikacja przez sąd takich ustaleń z wyprowadzaną z nich odmienną konkluzją powinna być poprzedzona nową opinią biegłych.Opis sprawy i konsekwencje dla pracodawcówWyrok dotyczy kobiety pracującej w zespole z dwiema młodszymi koleżankami, które pozostawały w wieloletnich związkach z przełożonymi kobiety. Przełożeni odsyłali ją znacznie częściej do cięższych zadań, miała mniej przerw niż jej koleżanki, nie miała tak jak one możliwości wyboru stanowiska pracy. Gorsze traktowanie kobiety wywoływało kpiny koleżanek i spowodowało u niej stany depresyjne. SN podkreślił, że według art. 943 par. 1 k.p. pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Przepis ten, wspólnie m.in. z art. 111 k.p. czy art. 94 pkt 10 k.p., nakłada na pracodawcę obowiązek dbałości o dobra osobiste pracownika, w szczególności jego godność oraz o taką atmosferę w zakładzie pracy, w której dobra osobiste pracowników będą szanowane, zarówno przez samego pracodawcę (osoby działające w jego imieniu), jak i innych pracowników. Pozostawanie w bliskim związku z młodymi pracownicami przez dwóch przełożonych kobiety mogło prowadzić w sposób co najmniej nieumyślny do jej gorszego traktowania i faworyzowania życiowych partnerek. Zważywszy na to, że mobbingowany pracownik jest wyizolowany z zespołu pracowniczego i ma ograniczone możliwości dowodowe, gdyż nie może liczyć na korzystne dla niego zeznania współpracowników, mobbing może być potwierdzony dokumentacją leczenia psychiatrycznego.
Wyrok z 23 stycznia 2018 r., sygn. akt III PK 13/17Teza Sądu Najwyższego1. Istnienie w zakładzie pracy bliskich relacji między przełożonymi a niektórymi pracownicami utrudnia sprawne zarządzanie i zachowanie obiektywnej oceny przez przełożonych, co wymaga szczególnego nadzoru kierownictwa pracodawcy w aspekcie przeciwdziałania ewentualnej dyskryminacji lub mobbingowi (art. 94–3 par. 1 k.p.). 2. Obiektywnym dowodem mobbingu może stać się dokumentacja lekarska dotycząca leczenia psychiatrycznego pracownika. Ocena przyczyn i skutków opisanych w dokumentacji lekarskiej działań przełożonych pracownika należy do biegłych sądowych; weryfikacja przez sąd takich ustaleń z wyprowadzaną z nich odmienną konkluzją powinna być poprzedzona nową opinią biegłych.Opis sprawy i konsekwencje dla pracodawcówWyrok dotyczy kobiety pracującej w zespole z dwiema młodszymi koleżankami, które pozostawały w wieloletnich związkach z przełożonymi kobiety. Przełożeni odsyłali ją znacznie częściej do cięższych zadań, miała mniej przerw niż jej koleżanki, nie miała tak jak one możliwości wyboru stanowiska pracy. Gorsze traktowanie kobiety wywoływało kpiny koleżanek i spowodowało u niej stany depresyjne. SN podkreślił, że według art. 943 par. 1 k.p. pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Przepis ten, wspólnie m.in. z art. 111 k.p. czy art. 94 pkt 10 k.p., nakłada na pracodawcę obowiązek dbałości o dobra osobiste pracownika, w szczególności jego godność oraz o taką atmosferę w zakładzie pracy, w której dobra osobiste pracowników będą szanowane, zarówno przez samego pracodawcę (osoby działające w jego imieniu), jak i innych pracowników. Pozostawanie w bliskim związku z młodymi pracownicami przez dwóch przełożonych kobiety mogło prowadzić w sposób co najmniej nieumyślny do jej gorszego traktowania i faworyzowania życiowych partnerek. Zważywszy na to, że mobbingowany pracownik jest wyizolowany z zespołu pracowniczego i ma ograniczone możliwości dowodowe, gdyż nie może liczyć na korzystne dla niego zeznania współpracowników, mobbing może być potwierdzony dokumentacją leczenia psychiatrycznego. / ShutterStock
Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej, rozwiązywanie umów o pracę i przywracanie zwolnionego pracownika - to tylko kilka obszarów, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny w 2018 roku.

Zaloguj się

  Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej