Jest kilka sposób, w jaki pracodawca może rozstać się z pracownikiem, w tym porozumienie stron czy zwolnienie dyscyplinarne. Zobacz, jak prawidłowo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę>>
Niesłuszne zwolnienie z pracy. Zwalniając pracownika pracodawca musi przestrzegać przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, a to oznacza między innymi, że powinien przestrzegać procedury wypowiadania umowy, w tym odpowiednio uzasadnić wypowiedzenie. Jeżeli pracodawca uchybi procedurom, pracownik może podważyć wypowiedzenie - jest to możliwe w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy, albo w przypadku bezprawnego zwolnienia dyscyplinarnego.
Pracownik ma 7 dni od otrzymania dokumentu wypowiadającego umowę, a 14 dni przy dyscyplinarce na skierowanie sprawy do sądu, który może przyznać pracownikowi odszkodowanie lub zdecydować o przywróceniu go do pracy. Zobacz, jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę>> Jednak jeśli upłynął już termin, do którego umowa na czas określony miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu, sąd przyzna pracownikowi tylko odszkodowanie.
Po korzystnym dla pracownika wyroku sądowym, pracodawca nie może odmówić ponownego zatrudnienia tej osoby, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy zgłosiła ona gotowość niezwłocznego podjęcia pracy (chyba, że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika). Natomiast jeśli pracownik, jeszcze przed przywróceniem do pracy, podjął już zatrudnienie u innego pracodawcy, to może bez wypowiedzenia, tylko za trzydniowym uprzedzeniem rozwiązać z nową firmą umowę w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy.
- dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zakaźną.