statystyki

Tylko w drodze wyjątku pracodawca zatrudni na próbę po raz drugi

autor: Mariusz Stępień30.03.2016, 20:00
praca, zatrudnienie

Przepisy nie określają, ile razy można zatrudnić pracownika na próbę, gdy zmienia mu się rodzaj pracy.źródło: ShutterStock

Pan Rafał od 1 marca tego roku jest zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny. Pracodawca oznajmił, że po jej zakończeniu ponownie zatrudni go na takim kontrakcie. – Czy faktycznie może tak zrobić – pyta czytelnik.

Zasady zatrudniania pracowników na okres próbny zmieniły się od 22 lutego wraz z wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r. Do tego czasu przepisy nie przewidywały, aby taka umowa z jednym pracownikiem mogła być zawarta więcej niż raz. Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość wyjątkowo – gdy celem kolejnej umowy na okres próbny było sprawdzenie przydatności podwładnego do wykonywania pracy innego rodzaju (wyrok SN z 4 września 2013 r., sygn. akt II PK 358/12, OSNAPiUS 2014/5/70).

Obecnie wynika to wprost z kodeksu pracy. Ponowne podpisanie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest zatem możliwe, gdy ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Chyba że od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jaka łączyła pracodawcę z tym pracownikiem, upłynęły co najmniej trzy lata. Wówczas rodzaj pracy, jaką będzie wykonywał, nie ma już znaczenia. Może więc być zatrudniony na próbę nawet na tym samym stanowisku (przy tym samym rodzaju pracy), na jakim pracował wcześniej.

Z przepisów nie wynika, że trzyletni okres powinien być liczony od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę na okres próbny, co oznacza, iż należy go liczyć od rozwiązania lub wygaśnięcia ostatniej umowy o pracę, która łączyła strony, niezależnie od jej rodzaju. Przy czym z takiej możliwości pracodawca może skorzystać tylko raz – stanowi o tym jasno kodeks pracy.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane