Nie każdy sposób pokrycia kosztów praktyki cudzoziemca w Polsce będzie korzystny dla firmy

autor: Kazimierz Romaniec08.06.2017, 08:54; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:21
nauka, praca, szkolenie, komputer

Należy zwrócić uwagę na konieczność odróżnienia, stosowanych często wymiennie, pojęć „praktykant” i „praktyka” oraz „stażysta” i „staż”.źródło: ShutterStock

Krajowa spółka zamierza przyjąć na trzymiesięczną praktykę niemieckiego rezydenta podatkowego, niemającego w Polsce ośrodka interesów życiowych. Na podstawie uzgodnień ze spółką mającą siedzibę w Niemczech, która należy do tej samej grupy kapitałowej, zamierza zapewnić praktykantowi mieszkanie na czas pobytu w Polsce, pokrywając koszty jego wynajęcia. Rodzima spółka poza wydatkami na wynajem tego lokalu oraz na zapewnienie praktyki nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jego pobytem w Polsce. Jakie obowiązki nakładają na polskiego pracodawcę rodzime przepisy podatkowe w związku z organizacją takich praktyk?

Z sytuacjami takimi jak opisana powyżej mamy do czynienia coraz częściej. Ścisła współpraca spółek należących do tej samej międzynarodowej grupy kapitałowej, postępująca specjalizacja, stałe poszukiwanie nowych, coraz młodszych pracowników powodują, że studenci i absolwenci studiów często są kierowani przez zagraniczne centrale międzynarodowych grup kapitałowych w celu odbycia praktyki w spółkach należących do tych grup, które działają w Polsce.

Warto zwrócić uwagę, że podstawą skierowania na praktykę mogą być zarówno uzgodnienia ustne, jak i formalna umowa zawarta pomiędzy spółkami polską i zagraniczną. Wskazane jest zastosowanie tego drugiego rozwiązania, które pozwoli na zachowanie pełnej transparentności uzgodnień między tymi podmiotami, zwłaszcza w sytuacji, gdy spółka polska nie wypłaca praktykantowi żadnego wynagrodzenia (zazwyczaj jest ono pokrywane przez spółkę zagraniczną na mocy odrębnego porozumienia). Należy też podkreślić, że w sytuacji opisanej na wstępie obecność niemieckiego praktykanta w polskiej spółce nie jest zatrudnieniem młodocianego w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego, określonym w kodeksie pracy.

Świadczenie opodatkowane

W rozpatrywanym przypadku polska spółka musi zdecydować, co oznacza pokrycie praktykantowi kosztów wynajmu mieszkania. Czy jest to udostępnienie mu nieodpłatnie mieszkania, czy też przyznanie swego rodzaju comiesięcznej pomocy finansowej w wysokości czynszu za taki lokal?

W obu przypadkach praktykant będzie otrzymywał świadczenie, którego wartość będzie stanowiła jego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jedyną różnicą będzie forma jego otrzymania (świadczenie w naturze czy też pieniężne).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane