statystyki

Pre-pack z ochroną zatrudnionych osób

autor: Łukasz Guza27.06.2017, 20:00
biznes, firma

Trybunał przypomniał, że zgodnie ze wspomnianą dyrektywą prawa i obowiązki zbywającego wynikające z umowy o pracę przechodzą – w wyniku przejęcia – na przejmującego.źródło: ShutterStock

W razie zbycia upadającej firmy lub jej części, po to aby mogła ona kontynuować rentowną działalność, nabywca przejmuje także pracowników tej spółki.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 czerwca 2017 r. Choć sprawa, którą rozpatrywał TSUE, dotyczyła postępowania toczącego się przed sądem w Holandii, to jednak orzeczenie w istotny sposób wpłynie także na interpretację polskich przepisów.

Do tej pory nie było jasne, czy przygotowana upadłość (tzw. pre-pack) jest równoznaczna z przejściem zakładu pracy (a więc przejęciem pracowników upadającej firmy). Wyrok TSUE wzmacnia opinię tych prawników, którzy twierdzą że w ramach pre-packu dochodzi do transferu pracowników. Skoro polega on na sprzedaży bankrutującego przedsiębiorstwa, aby umożliwić szybkie wznowienie działalności jego rentownych jednostek po ogłoszeniu upadłości, to nabywca przejmuje też prawa i obowiązki zbywającego wynikające z umów o pracę. Samo przejęcie nie może być więc podstawą do zwolnienia zatrudnionych.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane