statystyki

Umowy terminowe dla cudzoziemców bez kodeksowych limitów

autor: Karolina Schiffter04.05.2017, 09:45; Aktualizacja: 04.05.2017, 10:05
podpis, umowa, dokument

Przepisy przewidują wprost, że cudzoziemiec może pracować w Polsce tylko na podstawie odpowiedniego zezwolenia, które wydawane jest na z góry określony czas – maksymalnie trzy lata.źródło: ShutterStock

Dotyczy to jednak tylko tych obcokrajowców, którzy potrzebują zezwolenia na pracę w Polsce. Jeśli nie jest ono wymagane, ograniczenia będą miały zastosowanie.

Czy cudzoziemcy pracujący na podstawie zezwolenia na pracę mogą mieć umowy terminowe bez ograniczeń? Niektórzy tak – do czasu, aż wygasną dokumenty pozwalające na legalną pracę w naszym kraju.

Na 3 lata co do zasady wydawane są dokumenty legalizujące pracę obcokrajowców w Polsce. A to przy ich zatrudnianiu na etat pojawia się pytanie o stosowanie wobec nich kodeksowej zasady 33 i 3. Formułowane są poglądy, że stosując art. 251 par. 4 k.p., nie trzeba jej uwzględniać, o ile „umowa została zawarta w celu zaspokojenia rzeczywistego okresowego zapotrzebowania pracodawcy i było to niezbędne w świetle okoliczności umowy”. Pracodawca musi jednak wykazać obiektywne przesłanki leżące po jego stronie, przemawiające za decyzją o zatrudnieniu na dłuższy czas.

- Pamiętajmy jednak, że ocena spełnienia warunków wyłączenia kodeksowych ograniczeń musi być dokonywana indywidualnie. Z mojej praktyki wynika, że w większości przypadków zatrudniania cudzoziemców nie wszystkie warunki są spełnione - tłumaczy Karolina Schiffter, adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch.

Dodaje jednak, że sama już terminowość zezwolenia na pracę dla cudzoziemca przemawia za tym, że przepisy kodeksu pracy ustanawiające limity umów na czas określony zostają wyłączone. Odmienny wniosek powodowałby sprzeczność z przepisami regulującymi legalność pracy cudzoziemców, tłumaczy mecenas Schiffter. W argumentacji przywołuje m.in. wyrok z 10 października 2002 r. (sygn. akt I PKN 546/01), w którym Sąd Najwyższy zezwolił na niestosowanie kodeksowych limitów umów terminowych ze względu na szczególną regulację dopuszczalności terminowego zatrudniania. W tym wyroku SN odniósł się co prawda do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych, ale podobną argumentację można zastosować do cudzoziemców. Przy czym nie do tych zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane