SN: Obietnica premii dana pracownikowi nie musi być wiążąca

autor: Artur Radwan12.01.2017, 19:00
złoty, pieniądze

Ewentualna premia była uznaniowa i zależała od wyników oraz decyzji zarządu spółki.źródło: ShutterStock

Zatrudniony nie może domagać się przed sądem premii, jeśli prezes firmy obiecał mu jej wypłacenie w bliżej nieokreślonej przyszłości i wysokości, bez wskazania konkretnych podstaw jej wyliczenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik wniósł pozew przeciwko firmie, w którym domagał się zasądzenia rekompensaty za zaniżone o 4560 zł miesięcznie wynagrodzenie, odprawy pieniężnej zaniżonej o 9120 zł oraz niewypłaconej premii – 13 060 zł. Tłumaczył, że został wprowadzony przez pracodawcę w błąd, bo ten obiecał mu za zmianę stanowiska długą współpracę oraz inne korzyści, np. premie. A ostatecznie i tak po roku pracy został zwolniony. Sąd I instancji uwzględnił powództwo w tzw. wyroku zaocznym. Pracodawca wniósł jednak sprzeciw. Argumentował, że obniżenie wynagrodzenia było związane z objęciem niższego stanowiska. Podkreślił, że nie ma więc podstaw do wyrównania wynagrodzenia ani przyznania wyższej odprawy. Nienależna jest również premia, gdyż wykonywane zadania wchodziły w zakres obowiązków pracowniczych, za które przysługiwało wynagrodzenie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor P(2017-01-13 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca wniósł jednak sprzeciw. Argumentował, że obniżenie wynagrodzenia było związane z objęciem niższego stanowiska- GP i jak się to ma do ogółu ,że o tym piszecie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane