statystyki

SN: O podwyżce pensji urzędnika decyduje wysokość wskaźnika

autor: Artur Radwan28.12.2016, 16:00
W ocenie Sądu Najwyższego wskaźnik waloryzacji jest ustalany corocznie w kolejnych ustawach budżetowych.

W ocenie Sądu Najwyższego wskaźnik waloryzacji jest ustalany corocznie w kolejnych ustawach budżetowych.źródło: ShutterStock

Jeśli ustawa budżetowa nie przewiduje wzrostu wskaźnika, od którego wielokrotności jest ustalana pensja urzędników, to nie mają oni możliwości prawnej dochodzenia podwyżki od pracodawcy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej na stanowisku kuratora zawodowego specjalisty. Wniosła ona pozew przeciwko pracodawcy, który przez kilka lat z rzędu nie podwyższał jej pensji. W uzasadnieniu zatrudniona wskazała, że zgodnie z przepisami ustawy z 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 795 ze zm.) jej wynagrodzenie w latach 2011–2013 powinno być podwyższane wskaźnikiem inflacji, który w poszczególnych latach kształtował się na poziomie: 102,3 proc. w 2011 r., 102,8 proc. w 2012 r. oraz 102,7 proc. w 2013 r.

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1b ustawy o kuratorach sądowych oraz art. 6 ust. 1 ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 966) mechanizm podwyżek polega na określaniu wynagrodzenia na dany rok budżetowy na podstawie wynagrodzenia z roku poprzedniego po jego zwaloryzowaniu średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń ustalonym w ustawie budżetowej.

Sądy obu instancji uznały jednak roszczenie kobiety za nieuzasadnione, ponieważ uchwalone przez parlament ustawy budżetowe na lata 2011–2013 oraz 2015 rok pozostawiały średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na dotychczasowym poziomie 100 proc., co sprawiało, że określane przy zastosowaniu wynagrodzenia nie rosły. I choć składy orzekające zwróciły uwagę, że parlament zamrażając wskaźnik, doprowadził tym samym do kolizji z ustawami o kuratorach sądowych oraz o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, to zgodnie stwierdziły, że w tej sytuacji pracodawca nie miał innego wyjścia, jak zastosować zapisy ustawy budżetowej.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2016-12-28 19:23) Zgłoś naruszenie 12

    Pani zatrudnionej na stanowisku kuratora zawodowego specjalisty sugeruję olać ten kraj i wyjechać za granicę. Tam nikt jej podwyżki blokować nie będzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane