statystyki

Urzędnik za pracę po godzinach nie dostanie dodatkowych pieniędzy

28.12.2016, 20:00
podatki dokumenty urzędnik

Ustawa o służbie cywilnej różnicuje statut prawny członków korpusu w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych.źródło: ShutterStock

Część członków korpusu służby cywilnej przed zakończeniem roku pracuje po godzinach nad zamknięciem budżetów swoich jednostek. Czy dyrektor generalny może wypłacić im rekompensatę finansową?

Nie. Przepisy dotyczące zatrudniania urzędników budżetówki nie przewidują takiej możliwości. Wciąż bowiem nie ma odpowiednich regulacji w tej materii, choć o zmianę w tym zakresie postulował rzecznik praw obywatelskich. W swoich wystąpieniach stwierdził on m.in., że istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do zgodności art. 97 ust. 6–8 ustawy o służbie cywilnej z Europejską Kartą Społeczną. Zgodnie z art. 4 ust. 2 EKS wszystkie strony tego aktu (państwa) zobowiązały się uznać prawo zatrudnionych do zwiększonej stawki wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Warto podkreślić, że ustawa o służbie cywilnej różnicuje statut prawny członków korpusu w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje jedynie czas wolny w takim samym wymiarze, tymczasem w przypadku urzędnika mianowanego za pracę wykonywaną w dzień powszedni, która przekracza normalny wymiar godzin, żadna rekompensata co do zasady się nie należy (z wyłączeniem pracy w godzinach nocnych lub wykonywanej w niedziele i święta). Rozwiązanie to w sposób oczywisty narusza zasadę równego traktowania zatrudnionych, bowiem otrzymywanie przez urzędników stałego dodatku służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego nie rekompensuje utraty prawa do odbioru nadgodzin w dniach powszednich.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Wyrobnicy państwa(2016-12-29 02:07) Zgłoś naruszenie 111

  Liczba nadgodzin w służbie cywilnej poraża. W 2015 r. w służbie cywilnej przepracowano ok. 828 tys. godzin nadliczbowych, z tego ok. 34% w administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Państwo ma darmowych wyrobników. Taki stan prawny jest niezgodny z prawem międzynarodowym i Konstytucją RP. 828 tys. godzin - za pracę w tym czasie NIE ZAPŁACONO!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • barany(2016-12-28 22:46) Zgłoś naruszenie 74

  najlepiej to ********** urzędnika pracą, a za leżenie się i rozmnażanie dać 1000+

  Odpowiedz
 • Inspektor(2016-12-29 10:00) Zgłoś naruszenie 04

  Nie rozumiem dlaczego bezrobotny mężczyzna z 40 lub nawet 45 letnim stażem pracy ma chodzić po śmietnikach tylko dlatego,że pomimo iż ma 60 lat życia nie dożył jeszcze 65, a młodsza 60letnia kobieta ma korzystać z emerytury, czyli z wieku emerytalnego?!!! .......wiek emerytalny dla obu płci powinien być co najmniej równy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • petent(2016-12-29 00:58) Zgłoś naruszenie 014

  Kto widział przepracowanego urzędasa . Nadgodziny to była by okazja do zupełnego nic nie robienia w godzinach pracy , a potem nadrabianie zaległości za następne pieniądze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane