Łatwo wyjechać na wakacje za granicę z cudzym dzieckiem

autor: Danuta Pawłowska10.07.2015, 09:35; Aktualizacja: 10.07.2015, 09:51
Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia.

Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia.źródło: ShutterStock

Siostra zaproponowała mi, że zabierze moją córkę na wakacje na Majorkę. Czy muszę dać jej specjalne upoważnienie, że może wywieźć moje dziecko za granicę – pyta Joanna z Warszawy.

Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia. Dziecko powinno mieć paszport, a także warto wyposażyć je w europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która zapewnia prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii. Nic więcej.

Nie ma jednolitych unijnych wytycznych dotyczących podróżowania z nieswoim dzieckiem lub z dzieckiem o innym nazwisku niż dorosły opiekun. Warto jednak przed każdą podróżą zasięgnąć języka w ambasadzie lub konsulacie kraju przeznaczenia. Od maja tego roku na przykład RPA wymaga, aby dziecko podróżujące z obojgiem rodziców miało ze sobą także akt urodzenia oraz jego tłumaczenie na angielski. Jeśli zaś dziecko podróżuje tylko z jednym z opiekunów, to służby graniczne RPA będą wymagać notarialnie potwierdzonej zgody na wyjazd drugiego rodzica, a dokument jest ważny tylko przez trzy miesiące od daty wystawienia. Strona południowoafrykańska zapowiedziała, że będzie bezwzględnie egzekwować posiadanie dokumentów podróży, nawet jeśli porty w RPA będą dla młodego turysty tylko przesiadkowe.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane