statystyki

Łatwo wyjechać na wakacje za granicę z cudzym dzieckiem

autor: Danuta Pawłowska10.07.2015, 09:35; Aktualizacja: 10.07.2015, 09:51
Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia.

Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia.źródło: ShutterStock

Siostra zaproponowała mi, że zabierze moją córkę na wakacje na Majorkę. Czy muszę dać jej specjalne upoważnienie, że może wywieźć moje dziecko za granicę – pyta Joanna z Warszawy.

Aby wyjechać do Hiszpanii z dzieckiem, którego nie jesteśmy prawnym opiekunem, nie potrzeba specjalnego upoważnienia. Dziecko powinno mieć paszport, a także warto wyposażyć je w europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która zapewnia prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii. Nic więcej.

Nie ma jednolitych unijnych wytycznych dotyczących podróżowania z nieswoim dzieckiem lub z dzieckiem o innym nazwisku niż dorosły opiekun. Warto jednak przed każdą podróżą zasięgnąć języka w ambasadzie lub konsulacie kraju przeznaczenia. Od maja tego roku na przykład RPA wymaga, aby dziecko podróżujące z obojgiem rodziców miało ze sobą także akt urodzenia oraz jego tłumaczenie na angielski. Jeśli zaś dziecko podróżuje tylko z jednym z opiekunów, to służby graniczne RPA będą wymagać notarialnie potwierdzonej zgody na wyjazd drugiego rodzica, a dokument jest ważny tylko przez trzy miesiące od daty wystawienia. Strona południowoafrykańska zapowiedziała, że będzie bezwzględnie egzekwować posiadanie dokumentów podróży, nawet jeśli porty w RPA będą dla młodego turysty tylko przesiadkowe.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane