Unia Europejska planuje usunięcie dat ważności z niektórych produktów spożywczych dostępnych na rynkach państw członkowskich. Na pierwszy ogień mają pójść ryż, makaron oraz kawa, choć niektóre kraje domagają się poszerzenia te listy.

Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że mieszkańcy Wspólnoty co roku marnują nawet 89 milionów ton żywności. Polska unijnym rankingu marnotrawców żywności plasuje się na miejscu piątym za Anglią, Niemcami, Francją i Holandią.

Nie dziwi więc fakt, że kraje unijnej 28 coraz głośniej zastanawiają się nad zmniejszeniem skali tego procederu. Najnowszy z pomysłów to usunięcie z opakowań wybranych produktów spożywczych dat przydatności do spożycia. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że istnieje wiele produktów, które możemy bezpiecznie spożyć nawet wiele miesięcy po upłynięciu wydrukowanej na opakowaniu daty.

Możliwe więc, że już wkrótce określenie „Należy spożyć do” zniknie z takich produktów, ja suchy makaron, ryż czy kawa, choć niektóre państwa członkowskie domagają się nawet, aby wydłużyć tę listę o kolejne produkty.

Nowy pomysł na walkę z marnotrawstwem żywności zyskał już poparcie m.in. Austrii, Szwecji, Niemiec oraz Luksemburga. Odpowiednie regulacje mogłyby wejść w życie do końca 2015 roku.