W pierwszym kwartale 2017 roku podatnicy będą musieli rozliczyć się z fiskusem z osiągniętych dochodów w 2016 roku. Dowiedz się, jakie zmiany w prawie będą miały wpływ na wypełnienie obowiązku podatkowego.
1
Kwota wolna w PIT bez zmian
Spór o wysokość kwoty wolnej od podatku sięga października 2015 roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jej wymiar wskazując na konieczność podwyższenia tej kwoty do końca listopada 2016 roku. Rząd PiS zrobił jednak inaczej. 14 listopada 2016 r. sejmowa komisja finansów publicznych zaaprobowała utrzymanie w 2017 roku kwotę wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych w aktualnej wysokości (3091 zł). Sejm na posiedzeniu 15 listopada ostatecznie uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku obecną kwotę wolna od PIT.
Ustawa budżetowa kontra wyrok TK. Co dalej z kwotą wolną od podatku?>>>
ShutterStock
Zobacz również
2
Jak najszybciej rozliczyć PIT za 2016 rok?
PFR czyli Pre-Filled tax Return ma ułatwić wypełnianie formularzy PIT-38 i PIT-37. Jest to propozycja rocznego rozliczenia, dzięki której podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – częściowo robi to za niego administracja podatkowa. PFR to wstępnie wypełnione zeznanie, które zawiera m.in. informacje o naszych przychodach, kosztach ich uzyskania, dochodach czy składkach na ubezpieczenia . Podatnik musi jedynie sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym przez fiskusa zeznaniu, podpisać i wysłać deklarację.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>
ShutterStock
3
W 2017 roku odliczymy ulgę B+R
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy wprowadzające w podatku dochodowym ulgę na działalność badawczo–rozwojową (tzw. ulgę B+R), tj. prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez przedsiębiorcę na działalność badawczo–rozwojową. Po raz pierwszy ulga B+R może być odliczona w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. Kto może z niej skorzystać? MF informuje, że ten rodzaj ulgi przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Koszty poniesione przez przedsiębiorcę na działalność badawczo–rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane) wykazywane są w nowym formularzu, oznaczonym symbolem PIT/BR, który jest załącznikiem do zeznań rocznych: PIT-36 i PIT-36L.
ShutterStock
4
PIT 2017: Artyści zapłacą mniej
Od 2017 roku prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu nie będzie limitowane m.in. dla architektów, muzyków, aktorów i dziennikarzy. Twórcy mogą już dziś pomniejszyć przychody z tytułu praw autorskich o 50-proc. koszty podatkowe. Jednak od 1 stycznia 2013 r. roczny limit takiego odliczenia nie może przekroczyć kwoty 42 764 zł. Ministerstwo Kultury chce, aby limit ten nie dotyczył przychodów osiąganych po 1 stycznia 2017 r. przez twórców i artystów, w szczególności chodzi tu o aktorów, reżyserów, scenarzystów, artystów malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, fotografików, literatów, lutników, kaskaderów.
Dla artystów podwyższone koszty uzyskania przychodu bez limitu >>>
ShutterStock
5
Limit transakcji gotówkowych: Zakupy powyżej 15 tys. zł nie będą już kosztami podatkowymi
Firmowe płatności powyżej 15 tysięcy złotych będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego. Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie zjawiska dokonywania płatności z pominięciem rachunku płatniczego. Właśnie dlatego limit płatności gotówkowych nie będzie wynosił jak dotychczas 15 tysięcy euro, lecz 15 tysięcy złotych. Podatnicy PIT i CIT, którzy w 2017 roku przekroczą ten limit, nie będą mogli zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.
Limit transakcji gotówkowych w 2017 roku >>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję