statystyki

Bezumowne korzystanie z nieruchomości: Wynagrodzenie bez zwolneinia w PIT

autor: Leszek Marciniak14.11.2016, 09:45; Aktualizacja: 14.11.2016, 12:23
Wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychźródło: ShutterStock

W tym miesiącu – w wyniku zakończonego postępowania sądowego – uzyskałem wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z mojego mieszkania. Czy od tego wynagrodzenia muszę zapłacić podatek dochodowy?

Tak. Wynagrodzenie to będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwestia ta była rozpoznawana przez sąd administracyjny, Ministerstwo Finansów i podlegający organ skarbowy. W wyroku z 11 stycznia 2016 r. (sygn. akt III SA/Wa 598/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest naprawieniem szkody (ani majątkowej, ani niematerialnej), a więc nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia.

W przedmiotowej sprawie podatniczka wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W stanie faktycznym wskazano, że wnioskodawczyni jest współwłaścicielką nieruchomości, które stanowią jej majątek osobisty i nie są związane z działalnością gospodarczą. Są one jednak zajmowane przez osoby trzecie bez tytułu prawnego. Wnioskodawczyni na podstawie art. 224 oraz art. 225 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wystąpiła z powództwem do sądu powszechnego przeciwko osobie trzeciej z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Z upoważnienia ministra finansów interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który wskazał, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie nie jest i nie może być odszkodowaniem, gdyż wiąże się z faktem wykonywania posiadania samoistnego, a nie z wyrządzeniem szkody. Ponadto organ zaznaczył, że w przepisach kodeksu cywilnego ustawodawca wyraźnie odróżnił odszkodowanie od wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Skoro sam ustawodawca rozgraniczył te dwa pojęcia, to w ocenie organu nie można przyjmować, że w pojęciu „odszkodowanie” mieści się również wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy (nieruchomości). Dlatego też wynagrodzenie to nie kwalifikuje się do zwolnienia i podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane