statystyki

Bezumowne korzystanie z nieruchomości: Wynagrodzenie bez zwolneinia w PIT

autor: Leszek Marciniak14.11.2016, 09:45; Aktualizacja: 14.11.2016, 12:23
Wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychźródło: ShutterStock

W tym miesiącu – w wyniku zakończonego postępowania sądowego – uzyskałem wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z mojego mieszkania. Czy od tego wynagrodzenia muszę zapłacić podatek dochodowy?

Tak. Wynagrodzenie to będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwestia ta była rozpoznawana przez sąd administracyjny, Ministerstwo Finansów i podlegający organ skarbowy. W wyroku z 11 stycznia 2016 r. (sygn. akt III SA/Wa 598/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest naprawieniem szkody (ani majątkowej, ani niematerialnej), a więc nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia.

W przedmiotowej sprawie podatniczka wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W stanie faktycznym wskazano, że wnioskodawczyni jest współwłaścicielką nieruchomości, które stanowią jej majątek osobisty i nie są związane z działalnością gospodarczą. Są one jednak zajmowane przez osoby trzecie bez tytułu prawnego. Wnioskodawczyni na podstawie art. 224 oraz art. 225 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wystąpiła z powództwem do sądu powszechnego przeciwko osobie trzeciej z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Z upoważnienia ministra finansów interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który wskazał, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie nie jest i nie może być odszkodowaniem, gdyż wiąże się z faktem wykonywania posiadania samoistnego, a nie z wyrządzeniem szkody. Ponadto organ zaznaczył, że w przepisach kodeksu cywilnego ustawodawca wyraźnie odróżnił odszkodowanie od wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Skoro sam ustawodawca rozgraniczył te dwa pojęcia, to w ocenie organu nie można przyjmować, że w pojęciu „odszkodowanie” mieści się również wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy (nieruchomości). Dlatego też wynagrodzenie to nie kwalifikuje się do zwolnienia i podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane