Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe są do dyspozycji podatników od 2015 roku. Mają ułatwić Polakom obowiązek podatkowy i ograniczyć do minimum czas potrzebny na rozliczenie się z fiskusem. Jak to działa?

PFR czyli Pre-Filles tax Return nie wyręczy podatnika w jego obowiązkach. Znacznie ułatwi natomiast wypełnianie formularzy PIT-38 i PIT-37. Jest to propozycja rocznego rozliczenia, dzięki której podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – częściowo robi to za niego administracja podatkowa.

PFR to wstępnie wypełnione zeznanie, które zawiera m.in. informacje o naszych przychodach, kosztach ich uzyskania, dochodach czy składkach na ubezpieczenia . Podatnik musi jedynie sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym przez fiskusa zeznaniu, podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Jak rozliczyliśmy się z fiskusem w 2016 roku? Dowiedz się więcej>>

Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować dane tj. PESEL lub NIP, dane osobowe i kwotę uzyskania przychodu za miniony rok.

Kto może skorzystać z usługi PFR? Jak wskazuje MF, taka propozycja rocznego rozliczenia adresowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2016 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem.

Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Z kolei wstępnie wypełnione zeznanie PFR PIT-38 za rok 2016 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2016 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji). Taka usługa co roku uruchamiana jest przez Ministerstwo Finansów. Pojawi się najprawdopodobniej w marcu 2017 roku, a będzie można z niej skorzystać do lipca.