W ubiegłym roku 2,78 mln rodzin skorzystało ze świadczenia 500 plus. Większość z nich ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem do maja. Czy uzyskane świadczenie rodzinne wpływa na wysokość dochodów? Jak beneficjenci programu 500 plus powinni rozliczyć PIT za 2016 rok?

500 złotych na dziecko, podobnie jak inne świadczenia rodzinne, wychowawcze czy zasiłki pielęgnacyjne bądź dla opiekunów są zwolnione z PIT na mocy art.21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że podstawa opodatkowania beneficjantów świadczeń rodzinnych nie zmieni się z racji ich poboru. Zgodnie z informacją przekazaną nam przez resort finansów, środków z programu 500 plus nie trzeba będzie ujawniać w zeznaniu podatkowym.

W związku z powyższym, zwolnienie przedmiotowe z tytułu świadczeń rodzinnych oznacza, że wypłacane środki w ramach programu 500 plus nie są skorygowane o zaliczki na podatek, a otrzymanych 500 złotych nie trzeba będzie odnotowywać w formularzu PIT. Jeśli środki wypłacone w ramach tego programu są jedynym źródłem utrzymania, podatnik nie musi składać zeznania podatkowego.

Świadczenie w wysokości 500 zł wypłacane jest rodzicom lub opiekunom na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodzinom o niskich dochodach przysługuje wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Kryterium dochodowe w tym przypadku to 800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1.200 zł jeśli w rodzinie jest wychowywane dziecko niepełnosprawne. Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, m.in. z pomocy społecznej, rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego czy stypendiów dla uczniów i studentów. Czy wciąż można skorzystać z ulgi prorodzinnej? Fakt pobierania świadczenia nie ograniczy prawa podatników do odliczenia ulgi prorodzinnej. O tym, kto może z niej skorzystać, przeczytasz tutaj>>