statystyki

Ulga na dziecko i wspólne rozliczenie: Kiedy jest korzystne?

autor: Patrycja Dudek23.02.2016, 20:00; Aktualizacja: 23.02.2016, 21:09
PIT

Więcej komplikacji czeka przy skorzystaniu z możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem.źródło: ShutterStock

Rodzice pełnoletnich, ale wciąż uczących się i zarabiających dzieci mają twardy orzech do zgryzienia. 30 kwietnia mija termin na złożenie PIT. Problem w tym, że nie wiadomo, czy kryterium dochodowe uprawniające rodzica do skorzystania z ulgi na dziecko lub wspólnego z nim rozliczenia jest kwotą netto czy brutto. – Co zrobić w tej sytuacji – pyta pan Jan. Jego syn w 2015 r. zarobił brutto (po pomniejszeniu przychodu wyłącznie o koszty) 3456 zł. Zarobek netto (po odjęciu składek ZUS) wyniósł 2925 zł. – Przepisy mówią, że dziecko nie może przekroczyć 3089 zł, ale którą kwotę mam wziąć pod uwagę – pyta czytelnik.

Problem polega na tym, że ustawa o PIT nie precyzuje, czy limit dotyczy kwoty netto czy brutto. Fiskus, co do zasady, twierdzi, że chodzi o kwoty wyższe (brutto), przez co mniej rodziców skorzystałoby z preferencji. Sędziowie sądów administracyjnych się o to spierają. Na tę chwilę np. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest remis – są dwa wyroki korzystne dla podatników (że chodzi o kwoty niższe) i dwa niekorzystne (że trzeba brać pod uwagę kwoty brutto).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane