statystyki

Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

autor: Łukasz Zalewski04.04.2016, 10:19; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:51
Kalendarz

Do 2 maja trzeba jednak nie tylko złożyć zeznanie roczne PIT, ale również wpłacić podatek, o ile wystąpi taka konieczność.źródło: ShutterStock

Zeznanie roczne muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychody w 2015 r. Oznacza to w praktyce, że do 2 maja zeznanie roczne muszą złożyć podatnicy osiągający dochody z różnych źródeł.

Chodzi o dochody m.in. z pracy (zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i z umów-zleceń, o dzieło, autorskich), z najmu (o ile były opodatkowane na ogólnych zasadach), z działalności gospodarczej opodatkowanej zarówno według skali podatkowej (według stawek 18 proc. i 32 proc.), jak i liniowo (według stawki 19 proc.), zbycia nieruchomości, akcji na giełdzie. Część podatników będzie musiała złożyć nawet dwa albo trzy formularze podatkowe, jeśli przykładowo pracowali i uzyskali przychody, sprzedali mieszkanie i za uzyskane pieniądze chcą kupić lub kupili nowe, a także zarobili na sprzedaży akcji na giełdzie. Zeznanie trzeba złożyć zarówno wtedy, gdy podatnik w 2015 r. osiągnął dochód, jak i gdy miał stratę.

Zeznanie, co do zasady, trzeba przesłać na odpowiednim formularzu, we właściwej wersji. Informacje o wersji podatnicy znajdą w prawym dolnym rogu formularza. Jaka wersja obowiązuje do którego formularza, podajemy również w naszym poradniku.

Podatnicy muszą też wiedzieć, jakie darowizny mogą odliczyć od dochodu oraz z jakich ulg można skorzystać (na dzieci, internetowa – w ograniczonym zakresie, mieszkaniowa itp.), a także jakie warunki trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.

Warto również wiedzieć, że formularze można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (poprzez system e-Deklaracje, składając formularze interaktywne lub korzystając z aplikacji e-Deklaracje Desktop). W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło również usługę wstępnego wypełnienia zeznania. Dotyczy ona jednak tylko dwóch formularzy – PIT-37 oraz PIT-38. Polega na tym, że administracja podatkowa przygotowuje wypełniony formularz PIT. Następnie podatnik, który chce z niej skorzystać, musi się zalogować poprzez portal podatkowy i pobrać takie wstępnie wypełnione zeznanie. Może je pozmieniać, zaznaczyć, z jakich ulg chce skorzystać, i wysłać je, będąc cały czas na portalu podatkowym, do urzędu skarbowego. Jest to jeden z najprostszych sposobów wypełniania zeznań podatkowych. Dotyczy on jednak formularza PIT-37, który został sporządzony na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A oraz formularza PIT-38 za rok 2015, który dotyczy rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzanego na podstawie informacji PIT-8C.

Do 2 maja trzeba jednak nie tylko złożyć zeznanie roczne PIT, ale również wpłacić podatek, o ile wystąpi taka konieczność. Wpłaty na konto urzędu skarbowego muszą dokonać podatnicy, u których wystąpiła różnica między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym pobranych przez płatników. Innymi słowy, jeśli płatnicy pobrali mniej podatku, niż obliczyliśmy w zeznaniu, to różnicę trzeba dopłacić fiskusowi. 

● Jakie zeznania składamy

PIT-37 lub PIT-36

To dwa najpopularniejsze formularze zeznań rocznych.

PIT-37 (obowiązuje wersja nr 22) muszą złożyć podatnicy, którzy w ubiegłym roku:

– uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Polski za pośrednictwem płatnika, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.),

– nie prowadzili działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej,

– nie mają obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci oraz

– nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane