statystyki

Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

autor: Łukasz Zalewski04.04.2016, 10:19; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:51
Kalendarz

Do 2 maja trzeba jednak nie tylko złożyć zeznanie roczne PIT, ale również wpłacić podatek, o ile wystąpi taka konieczność.źródło: ShutterStock

Zeznanie roczne muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychody w 2015 r. Oznacza to w praktyce, że do 2 maja zeznanie roczne muszą złożyć podatnicy osiągający dochody z różnych źródeł.

Chodzi o dochody m.in. z pracy (zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i z umów-zleceń, o dzieło, autorskich), z najmu (o ile były opodatkowane na ogólnych zasadach), z działalności gospodarczej opodatkowanej zarówno według skali podatkowej (według stawek 18 proc. i 32 proc.), jak i liniowo (według stawki 19 proc.), zbycia nieruchomości, akcji na giełdzie. Część podatników będzie musiała złożyć nawet dwa albo trzy formularze podatkowe, jeśli przykładowo pracowali i uzyskali przychody, sprzedali mieszkanie i za uzyskane pieniądze chcą kupić lub kupili nowe, a także zarobili na sprzedaży akcji na giełdzie. Zeznanie trzeba złożyć zarówno wtedy, gdy podatnik w 2015 r. osiągnął dochód, jak i gdy miał stratę.

Zeznanie, co do zasady, trzeba przesłać na odpowiednim formularzu, we właściwej wersji. Informacje o wersji podatnicy znajdą w prawym dolnym rogu formularza. Jaka wersja obowiązuje do którego formularza, podajemy również w naszym poradniku.

Podatnicy muszą też wiedzieć, jakie darowizny mogą odliczyć od dochodu oraz z jakich ulg można skorzystać (na dzieci, internetowa – w ograniczonym zakresie, mieszkaniowa itp.), a także jakie warunki trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.

Warto również wiedzieć, że formularze można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (poprzez system e-Deklaracje, składając formularze interaktywne lub korzystając z aplikacji e-Deklaracje Desktop). W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło również usługę wstępnego wypełnienia zeznania. Dotyczy ona jednak tylko dwóch formularzy – PIT-37 oraz PIT-38. Polega na tym, że administracja podatkowa przygotowuje wypełniony formularz PIT. Następnie podatnik, który chce z niej skorzystać, musi się zalogować poprzez portal podatkowy i pobrać takie wstępnie wypełnione zeznanie. Może je pozmieniać, zaznaczyć, z jakich ulg chce skorzystać, i wysłać je, będąc cały czas na portalu podatkowym, do urzędu skarbowego. Jest to jeden z najprostszych sposobów wypełniania zeznań podatkowych. Dotyczy on jednak formularza PIT-37, który został sporządzony na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A oraz formularza PIT-38 za rok 2015, który dotyczy rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzanego na podstawie informacji PIT-8C.

Do 2 maja trzeba jednak nie tylko złożyć zeznanie roczne PIT, ale również wpłacić podatek, o ile wystąpi taka konieczność. Wpłaty na konto urzędu skarbowego muszą dokonać podatnicy, u których wystąpiła różnica między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym pobranych przez płatników. Innymi słowy, jeśli płatnicy pobrali mniej podatku, niż obliczyliśmy w zeznaniu, to różnicę trzeba dopłacić fiskusowi. 

● Jakie zeznania składamy

PIT-37 lub PIT-36

To dwa najpopularniejsze formularze zeznań rocznych.

PIT-37 (obowiązuje wersja nr 22) muszą złożyć podatnicy, którzy w ubiegłym roku:

– uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Polski za pośrednictwem płatnika, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.),

– nie prowadzili działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej,

– nie mają obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci oraz

– nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane