Nabycie udziału w podziemnym garażu, podobnie jak komórki lokatorskiej, nie uprawnia do zwolnienia z PIT– wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Stwierdził, że nie są to wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Pytanie zadał podatnik, który w październiku 2014 r. sprzedał darowany mu wcześniej dom jednorodzinny. Za uzyskane pieniądze postanowił kupić mieszkanie od dewelopera. W tym samym budynku mógł też nabyć komórkę lokatorską oraz miejsce parkingowe w podziemnym garażu.
Mężczyzna wiedział, że od pieniędzy wydanych za zakup mieszkania nie zapłaci PIT, bo nie minęły jeszcze dwa lata od sprzedaży domu. Interesowało go jednak, czy to samo dotyczy nabycia podziemnego miejsca parkingowego oraz komórki lokatorskiej.
Dyrektor IS stwierdził jednak, że nie są to wydatki na własne cele mieszkaniowe i w tym zakresie ulga mieszkaniowa nie przysługuje. Wskazał, że art. 21 ust. 25 oraz 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie mówią nic o kupnie miejsca parkingowego ani komórki lokatorskiej. Nie ma znaczenia, że znajdują się one w tym samym budynku, co mieszkanie. Taka dodatkowa infrastruktura nie służy do zaspokajania własnych celów mieszkaniowych, a tylko zwiększa komfort życia.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 28 stycznia 2015 r., nr IBPBII/2/415-973/14/MZM