Do końca roku zostały niecałe dwa miesiące. Warto ten czas wykorzystać na przekazanie darowizny. Nie tylko pomoże ona potrzebującym, a także pomniejszy dochód w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy ważny jest adresat darowizny

Podatnik zastanawia się nad przekazaniem 4 tys. zł darowizny dla organizacji pożytku publicznego. Chciałby odliczyć ją od dochodu w zeznaniu podatkowym. Czy dla rozliczeń z fiskusem ważne jest, komu przekazujemy darowizny?

Czy w zeznaniu wpisujemy dane obdarowanego

Podatnik chce przekazać na rzecz swojej parafii 3 tys. zł darowizny. Czy w zeznaniu podatkowym trzeba wpisać dokładne nazwę obdarowanego?

Czy każdą kwotę można odliczyć od dochodu

W 2011 roku podatnik przekazał 11 tys. zł darowizny na Kościół. Za cały rok jego zarobki wyniosą 80 tys. zł. Czy w rocznym zeznaniu tytułem darowizny można odliczyć każdą przekazaną kwotę?

Czy można przekazać datek za granicę

Podatnik przez kilka lat pracował w Holandii. Teraz wspiera organizację pożytku publicznego, która pomagała jego niepełnosprawnej córce. Czy może odliczyć darowiznę na rzecz holenderskiej organizacji od dochodu opodatkowanego i wykazywanego w Polsce?

Czy za krew i osocze jest tylko jeden ekwiwalent

W 2011 roku podatnik oddał honorowo 2 litry krwi i 10 litrów osocza. Czy przy odliczeniu tej darowizny od dochodu stosuje się jeden ekwiwalent?

Czy zwrot darowizny wpłynie na PIT

Fundacja oddała podatnikowi darowiznę, którą odliczył od dochodu w PIT za 2010 rok. Czy organizacja o tym fakcie powinna zawiadomić urząd skarbowy?

Czy wsparcie Kościoła jest bez limitu

Podatnik przekazał darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła w wysokości 10 tys. zł. Czy taka darowiznę można odliczyć w całości w zeznaniu PIT za 2011 rok?

Czy darowiznę wykazuje się w deklaracji PIT

Podatnik chce odliczyć od dochodu dwie darowizny, które przekazał na rzecz organizacji pożytku publicznego w 2011 roku. Czy musi ten fakt uwzględnić w deklaracji podatkowej?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedz na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jaką darowiznę ująć w zeznaniu PIT.