Podatnik, który w 2011 r. przeznaczył pieniądze na pożytek publiczny, cele kultu religijnego czy krwiodawstwa, może ofiarowaną kwotę odliczyć od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym PIT.

Czy można przekazać kwoty za granicę

Przez 3 miesiące 2011 r. podatniczka mieszkała w Niemczech. Leczyła tam swoją córkę. Chciała odwdzięczyć się za pomoc lekarzy i przekazała darowiznę (5 tys. zł) na rzecz niemieckiej organizacji pożytku publicznego (wspierającej szpital). Czy taką kwotę może ująć w polskim zeznaniu podatkowym?

Czy wpłata na opiekę jest odliczana w całości

Małżonkowie w ubiegłym roku co miesiąc przekazywali darowizny na Kościół. W sumie darowali 9 tys. zł. Czy od dochodu mogą obliczyć całą kwotę?

Czy darowizna musi być przekazana na konto bankowe

W grudniu 2011 r. podatnik przekazał 3 tys. zł na rzecz warszawskiej fundacji. Pieniądze te wpłacił w siedzibie stowarzyszenia. Czy aby mógł tę kwotę odliczyć od dochodu, powinien wpłacić ja na konto bankowego obdarowanego?

Czy pieniądze na komitet pomniejszą dochód

W szkole, do której chodzą dzieci podatnika, pobierane są składki na komitet rodzicielski. Na trójkę dzieci rocznie podatnik wpłaca 600 zł. Czy można tę kwotę uwzględnić w rozliczeniu podatkowym?

Czy darowizna na krew ma jeden limit odliczenia

Podatnik cztery razy w 2011 r. oddał honorowo krew, w sumie prawie 2 litry. Czy odliczając tę darowiznę od dochodu, powinien pamiętać o jednym limicie?

Czy podatnik powinien sprawdzić wysokość dochodów

Podatnik osiągnął w 2011 r. przychody w wysokości 50 tys. zł oraz koszty ich uzyskania w kwocie 25 tys. zł. Przekazał darowizny w łącznej wysokości 35 proc. dochodu: na rzecz organizacji pożytku publicznego w wysokości 2,5 tys. zł (10 proc. dochodu), na cele kultu religijnego w wysokości 1250 zł (5 proc. dochodu), na cele charytatywno-opiekuńcze w wysokości 5 tys. zł (20 proc.). Czy odliczając te kwoty, podatnik musi pilnować 6-proc. limitu?

Czy można odliczyć kwotę wpłaconą na leczenie dziecka

Dziecko koleżanki podatniczki cierpi na porażenie mózgowe. Podatniczka przez cały 2011 r. wspierała matkę darowiznami pieniężnymi. Czy może przekazaną w ten sposób sumę odliczyć od dochodu w PIT?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak w zeznaniu rocznym prawidłowo rozliczyć przekazane darowizny
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania