Ulga rehabilitacyjna. Podatnik może odliczyć koszty wymiany okna

autor: Magdalena Majkowska23.01.2020, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:26
okno

Organ interpretacyjny uznał, że wydatki poniesione na wymianę okien mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań lub domów, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT)źródło: ShutterStock

Osoba niepełnosprawna może uwzględnić w zeznaniu rocznym wydatek na nowe okno, w ramach ulgi rehabilitacyjnej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pozytywną interpretację uzyskała podatniczka w podeszłym wieku, mieszkająca w starym, przedwojennym bloku. Chciała wymienić nieszczelne, spaczone okno, którego nie ma siły otwierać i zamykać z uwagi na swoją niepełnosprawność. Wytłumaczyła, że ma częściowo amputowaną rękę i posiada orzeczenie o znacznej niepełnosprawności. Wydatek na wymianę okna chciała rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, co zaakceptował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Organ interpretacyjny uznał, że wydatki poniesione na wymianę okien mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań lub domów, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT). Ich celem jest ułatwienie otwierania i zamykania okna przez podatniczkę, która ma amputowaną rękę, zatem odpowiadają potrzebom wynikającym z jej niepełnosprawności – przyznał fiskus. Odliczenie to przysługuje w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, przy czym nie może przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane