statystyki

Ulga rehabilitacyjna. Podatnik może odliczyć koszty wymiany okna

autor: Magdalena Majkowska23.01.2020, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:26
okno

Organ interpretacyjny uznał, że wydatki poniesione na wymianę okien mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań lub domów, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT)źródło: ShutterStock

Osoba niepełnosprawna może uwzględnić w zeznaniu rocznym wydatek na nowe okno, w ramach ulgi rehabilitacyjnej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pozytywną interpretację uzyskała podatniczka w podeszłym wieku, mieszkająca w starym, przedwojennym bloku. Chciała wymienić nieszczelne, spaczone okno, którego nie ma siły otwierać i zamykać z uwagi na swoją niepełnosprawność. Wytłumaczyła, że ma częściowo amputowaną rękę i posiada orzeczenie o znacznej niepełnosprawności. Wydatek na wymianę okna chciała rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, co zaakceptował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Organ interpretacyjny uznał, że wydatki poniesione na wymianę okien mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań lub domów, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT). Ich celem jest ułatwienie otwierania i zamykania okna przez podatniczkę, która ma amputowaną rękę, zatem odpowiadają potrzebom wynikającym z jej niepełnosprawności – przyznał fiskus. Odliczenie to przysługuje w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, przy czym nie może przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane