statystyki

Montaż markizy tarasowej bez prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Magdalena Majkowska13.01.2020, 08:48; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:33
Do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”

Do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”źródło: ShutterStock

Markiza tarasowa jest tylko dodatkowym wyposażeniem domu, nawet gdy nie da się jej zdemontować i zainstalować w innym miejscu bez zniszczenia elewacji budynku – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja dotyczyła podatniczki, która sprzedała mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Uzyskaną kwotę przeznaczyła częściowo na remont i przebudowę domu, w którym na stałe mieszka. Poniosła duże wydatki, w tym m.in. na zakup i montaż markizy tarasowej, wykonanej na wymiar i trwale połączonej ze ścianą budynku.

Podatniczka uważała, że instalację markizy może uwzględnić w ramach ulgi mieszkaniowej jako wydatek na remont własnego budynku mieszkalnego (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w zw. z ust. 25 pkt 1 lit. d). Takie ustne zapewnienie dostała też w urzędzie skarbowym.

Podkreślała, że nie ma możliwości demontażu markizy bez uszkodzenia elewacji i konstrukcji domu.

ZOBACZ TEŻ: PIT-y i ulgi podatkowe

To dodatkowe wyposażenie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak inaczej. Wyjaśnił, że do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane