statystyki

Montaż markizy tarasowej bez prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Magdalena Majkowska13.01.2020, 08:48; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:33
Do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”

Do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”źródło: ShutterStock

Markiza tarasowa jest tylko dodatkowym wyposażeniem domu, nawet gdy nie da się jej zdemontować i zainstalować w innym miejscu bez zniszczenia elewacji budynku – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja dotyczyła podatniczki, która sprzedała mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Uzyskaną kwotę przeznaczyła częściowo na remont i przebudowę domu, w którym na stałe mieszka. Poniosła duże wydatki, w tym m.in. na zakup i montaż markizy tarasowej, wykonanej na wymiar i trwale połączonej ze ścianą budynku.

Podatniczka uważała, że instalację markizy może uwzględnić w ramach ulgi mieszkaniowej jako wydatek na remont własnego budynku mieszkalnego (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w zw. z ust. 25 pkt 1 lit. d). Takie ustne zapewnienie dostała też w urzędzie skarbowym.

Podkreślała, że nie ma możliwości demontażu markizy bez uszkodzenia elewacji i konstrukcji domu.

ZOBACZ TEŻ: PIT-y i ulgi podatkowe

To dodatkowe wyposażenie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak inaczej. Wyjaśnił, że do objętych zwolnieniem wydatków remontowych można zaliczyć tylko te, które są związane z pracami dającymi efekt trwały, przy czym prace te powinny mieć charakter budowlany, a nie „wyposażeniowy”.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane