Zerowy PIT dla młodych pracowników komplikuje korzystanie z ulgi abolicyjnej

autor: Mariusz Makowski04.11.2019, 11:19; Aktualizacja: 04.11.2019, 11:19
Problemy z rozliczeniem rocznym mogą mieć osoby poniżej 26. roku życia, które zarabiają zarówno w naszym kraju, jak i w innym państwie. Z przepisów nie wynika bowiem, czy nowe zwolnienie podatkowe należy stosować jedynie do dochodu uzyskanego w Polsce czy również do zagranicznego.

Problemy z rozliczeniem rocznym mogą mieć osoby poniżej 26. roku życia, które zarabiają zarówno w naszym kraju, jak i w innym państwie. Z przepisów nie wynika bowiem, czy nowe zwolnienie podatkowe należy stosować jedynie do dochodu uzyskanego w Polsce czy również do zagranicznego.źródło: ShutterStock

Problemy z rozliczeniem rocznym mogą mieć osoby poniżej 26. roku życia, które zarabiają zarówno w naszym kraju, jak i w innym państwie. Z przepisów nie wynika bowiem, czy nowe zwolnienie podatkowe należy stosować jedynie do dochodu uzyskanego w Polsce czy również do zagranicznego.

W przypadku pracowników najemnych zasadą jest, że ich wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym wykonywali pracę. Jednocześnie osoba mieszkająca w Polsce podlega w naszym kraju opodatkowaniu od całości swoich dochodów, również tych zagranicznych. Przy czym w umowach dwustronnych, które zawarła Polska, mamy do czynienia z jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją bądź proporcjonalnego odliczenia. A w zależności od tego, która metoda jest stosowana, inny może być wpływ ulgi dla młodych na wysokość podatku.

Metoda wyłączenia z progresją

Taki sposób unikania podwójnego opodatkowania przewidują umowy zawarte z większością krajów europejskich, m.in. z: Albanią, Cyprem, Chorwacją, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Wielką Brytanią i Włochami. Jest to też metoda korzystniejsza dla podatników. Jej zastosowanie oznacza, że dochód zagraniczny jest zwolniony z podatku w Polsce. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu – osiągniętego w Polsce – stosuje się stawkę PIT właściwą dla całego dochodu, tj. łącznie z osiągniętym za granicą. Oznacza to, że do dochodu polskiego zastosuje się taką stawkę podatku, jaka byłaby zastosowana, gdyby dochód zagraniczny nie był zwolniony. Ponieważ w Polsce mamy progresywną stawkę podatku, to oznacza, że w metodzie tej dochód zagraniczny podwyższa stawkę podatku, która będzie zastosowana do dochodów polskich. Podatnik musi więc ustalić indywidualną stopę procentową, którą zastosuje do polskich dochodów.

W przypadku uzyskiwania dochodów, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, nie będzie jednak problemów z korzystaniem z ulgi dla młodych. Zgodnie z art. 21 ust. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost. zm. poz. 1978; dalej: ustawa o PIT) przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie ulgi dla młodych nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost. zm. poz. 1667) zaniechano poboru podatku. Ponieważ w metodzie wyłączenia z progresją dochód uzyskany za granicą jest wolny od podatku w Polsce, to tym samym jasne jest, że ulga dla młodych będzie stosowana tylko do dochodów uzyskanych w Polsce. [przykład 1]

Metoda proporcjonalnego odliczenia


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • hoolidej(2019-11-06 00:13) Zgłoś naruszenie 11

    A jak ktoś pół roku sadzi i zbiera ziemniaki na Jersey i płaci tam 16% podatku a potem jesień i zimę spędza w Polsce dłubiąc w telewizorach i komputerach za kasę, to zapłaci podatek od kasy zarobionej w Polsce czy od zarobionej tu i tam?

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2019-12-13 03:29) Zgłoś naruszenie 00

    Inaczej mowiac wystarczy zamiast znosic PIT mlodym poniesc i bedzie super !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane