statystyki

Zwolnienie z PIT dla młodych nie jest w 2019 r. automatyczne

autor: Piotr Hanuszewski08.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 08.10.2019, 07:41
W informacji PIT-11 powinny zostać wykazane wyłącznie te koszty uzyskania przychodu, które zostały uwzględnione dla potrzeb obliczenia faktycznie pobranej zaliczki na podatek dochodowy.

W informacji PIT-11 powinny zostać wykazane wyłącznie te koszty uzyskania przychodu, które zostały uwzględnione dla potrzeb obliczenia faktycznie pobranej zaliczki na podatek dochodowy.źródło: ShutterStock

Nie mam jeszcze 26 lat. Mam umowę na czas nieokreślony i nie złożyłam pracodawcy oświadczenia o niepobieranie zaliczek na podatek. Czy będę miała zwrócone te pieniądze? Czy pracodawca musi dostać ode mnie takie oświadczenie, żeby nie potrącać zaliczek na PIT?

W 2019 r. złożenie oświadczenia jest warunkiem niezbędnym do zastosowania przez pracodawcę zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Jeśli pracownik nie złożył (nie złoży) takiego oświadczenia, pracodawca oblicza i potrąca zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast pracownik będzie uprawniony do zwrotu nadpłaty podatku po złożeniu rocznego zeznania podatkowego. W 2020 r. takie oświadczenie nie będzie już wymagane, ponieważ pracodawca będzie z mocy prawa stosował zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT (chyba że podatnik złoży pracodawcy wniosek o pobór zaliczek bez stosowania tego zwolnienia).

Pracownik kończy 12 września br. 26 lat. Wypłata wynagrodzenia za wrzesień jest 26 września. Czy potrącić mu zaliczkę na podatek dochodowy, czy może dalej stosować zwolnienie z podatku? Jak to wpłynie na jego rozliczenie roczne, jeśli za wrzesień zastosuję zwolnienie? Czy podatnik będzie musiał dopłacić podatek?


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane