W nowej wersji interaktywnego formularza PIT-11 poprawione zostały nieprawidłowości – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
Interweniowaliśmy w związku z uwagami przesyłanymi przez naszych czytelników. Płatnicy rozliczający przychody z umowy o dzieło mieli problem ze sporządzaniem informacji PIT-11.
– Próbuję rozliczyć prostą umowę o dzieło za 2018 r. w PIT-11. W poz. 49 (działalność wykonywana osobiście) wpisuję wartość brutto 701,00 zł. W poz. 50 informacji powinno się znaleźć 140,20 zł (20-proc. koszty uzyskania przychodów). To prosta operacja, jednak nie mogę wpisać takiej kwoty, ponieważ system odrzuca ją jako błąd. W efekcie nie mogę sporządzić i wysłać informacji, za co przecież grożą grzywny – pisze czytelniczka.
Reklama
Spytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy zna problem i zamierza go rozwiązać. W odpowiedzi Biuro Prasowe KAS poinformowało DGP, że na portalu podatki. gov.pl została opublikowana nowa wersja formularza interaktywnego PIT-11 (wersja 24). Można ją znaleźć pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-platnikow/#PIT-11.
– W nowej wersji formularza została poprawiona niewłaściwa walidacja pozycji nr 50. Poprawiono też wizualizację i wydruk formularza – wyjaśnia MF.
Problem z wydrukiem również sygnalizowali nasi czytelnicy. – Wydruk PIT-11 zapisanego w formacie pdf jest nieprawidłowy – w polu nr 2 nie mieści się cały numer dokumentu, jest obcięty. Jeżeli płatnik ograniczy się do wydruku i nie zachowa pełnego numeru w innym pliku tekstowym, to nie będzie mógł pobrać UPO – pisał jeden z czytelników.
Czytelników zachęcamy do zadawania pytań na adres: podatki2019@infor.pl