Autor petycji, adwokat Robert Pogorzelski, wnosi o dodanie do art. 29 ustawy ust. 3 o brzmieniu: „W przypadku wypłaty wynagrodzenia przez podmioty, o których mowa w ust. 1, z przekroczeniem terminu 14 dni od dnia wpływu faktury VAT, podmioty te łącznie z należnym wynagrodzeniem wypłacają adwokatowi odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych oraz rekompensatę, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych”.

Koszty pomocy prawnej z urzędu z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Jak czytamy w uzasadnieniu petycji, istotnym problemem systemu pomocy prawnej z urzędu jest wypłacanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu z rażącymi opóźnieniami wynoszącymi nawet kilka miesięcy od terminu płatności. Podkreślono przy tym, że zasadniczym elementem konstytucyjnego prawa do otrzymania wynagrodzenia za pracę jest terminowość jego wypłaty.

Ponadto zwrócono uwagę, że na rynku prywatnym tego typu naganne opóźnienia wiążą się z sankcjami wymienionymi w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Tymczasem sądy i prokuratury w praktyce nie stosują tych przepisów, zawsze wypłacając wynagrodzenie w nominalnej wysokości, nawet pomimo zaistnienia znaczących, wielomiesięcznych opóźnień.

– Jestem przekonany, że wprowadzenie zaproponowanego rozwiązania przyczyni się do zdyscyplinowania podmiotów publicznych do terminowego wypłacania wynagrodzeń. Jeżeli faktycznie sądy i prokuratury zaczną bardziej przestrzegać terminowości rozliczeń, to finanse publiczne nie zostaną nadmiernie obciążone. Jedno jest pewne: istniejąca obecnie nierównowaga pomiędzy pełnomocnikami a Skarbem Państwa powinna jak najszybciej zostać zniesiona, ponieważ nie jest to sprawiedliwe, że my za opóźnienia musimy płacić odsetki, a Skarb Państwa już nie – komentuje mec. Robert Pogorzelski.

Adwokat ponosi konsekwencje opóźnień

Stanowisko prawnika poparło Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris.

„Jakiekolwiek opóźnienie adwokata w zapłacie należności skarbowych, czy mówimy o ZUS, VAT czy też PIT/CIT, powoduje nie tylko obowiązek zapłaty wysokich odsetek za opóźnienie zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej (art. 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 56 i dalsze ustawy ordynacja podatkowa), lecz także poniesienia kosztów samego wezwania. Powoduje to, że nawet kilkudniowe opóźnienie wiąże się z zapłatą należności na poziomie kilkudziesięciu złotych. Prowadzić to może do niedopuszczalnej sytuacji, w której adwokat jako przedsiębiorca będzie finansowo karany (…) za opieszałość w wypłacie należnego mu wynagrodzenia” – czytamy w piśmie popierającym petycję, podpisanym przez prezesa stowarzyszenia mec. Filipa Tohla.

Nie jest jeszcze znana data rozpatrzenia petycji. Do ewentualnego rozważenia pozostaje wprowadzenie analogicznej regulacji do ustawy o radcach prawnych. ©℗