Podmioty prowadzące kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych muszą płacić zarówno za sam wpis do rejestru, jak i za każde zgłoszenie zmiany danych – orzekł Sąd Najwyższy.
W czerwcu 2016 r. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wydała uchwałę nr 110/VII/2016 w sprawie przyjęcia ramowych wzorów wniosków o wpis do rejestru oraz wpis zmiany danych do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych oraz wykaz danych objętych rejestrem.
Naukę mogą prowadzić szkoły i uczelnie, ale też inne podmioty zajmujące się zawodowo kształceniem podyplomowym. Podmioty te muszą być wpisane do rejestru prowadzonego przez NRPiP oraz przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Za wpis pobierana jest opłata (w tym roku to 258 zł).
Problem polegał na tym, że ubiegłoroczna uchwała NRPiP przewidywała pobieranie opłat nie tylko za sam wpis, ale też za zmianę danych. Zakwestionował to Minister Zdrowia, twierdząc, że Naczelna Rada przekroczyła swoje kompetencje. Zdaniem ministra art. 76 ust. 4 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej stanowi tylko, że opłacie podlega wpis, a przez to należy rozumieć pierwszy wpis danego podmiotu do rejestru.
Sąd Najwyższy, który rozpatrywał skargę, uznał ją jednak za niezasadną. Zdaniem SN opłacie podlega nie sam wniosek o wpis, ale czynność Naczelnej lub okręgowej rady polegająca na wpisie, a więc także zmiana danych. – Dlatego uchwała NRPiP jest zgodna z prawem, a skarga podlega oddaleniu – powiedziała sędzia Jolanta Frańczak.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 14 marca 2017 r., sygn. akt III ZS 1/17.