Minęło już 30 lat od dnia, w którym na rynku zadebiutował jeden z najsłynniejszych komputerów osobistych w historii. Wielkiej premierze Macintosha towarzyszyła niezwykła - jak na tamte czasy - kampania promocyjna, której elementem była m.in. słynna reklama telewizyjna nawiązująca do książki "Rok 1984" George'a Orwella. Zobacz, jak słynny komputer Apple'a zmieniał się na przestrzeni ostatnich trzech dekad.
1
Macintosh Plus (1986)
Wizualnie nie różnił się od swoich poprzedników, ale pod obudował skrywał dużo mocniejszą konfigurację. Macintosh Plus został wyposażony w 1MB pamięci RAM (z możliwością rozbudowy do 4MB), stację dyskietek 800 kB oraz interfejs SCSI.
Wikimedia Commons / Rama
2
Macintosh II (1987)
Były zdecydowanie szybsze i potężniejsze od swoich poprzedników, ale to nie to zadecydowało o niezwykłej popularności Macintoshów drugiej generacji. Istotniejszy był fakt, że oferowały one wsparcie dla kolorowych monitorów.
Wikimedia Commons / Danamania
3
PowerBook (1991)
Prekursor dzisiejszych MacBooków dysponował procesorem o mocy 16 Mhz oraz 9-calowym monochromatycznym monitorem o rozdzielczości 640x400. Sprzedawany był w cenie 2300 dolarów. I najważniejsze - ważył tylko nieco ponad 2 kilogramy.
Wikimedia Commons
4
Macintosh Performa 6300 (1995)
Jak sama nazwa wskazuje, seria Performa to przede wszystkim szybkość i jakość. Model 6300 dysponował procesorem 120 MHz oraz 16MB pamięci operacyjnej. Komputer ten był bezpośrednim prekursorem słynnej serii G3.
Wikimedia Commons / Dana Sibera (Danamania)
5
Power Macintosh G3 (1997)
Seria G3 rozpoczyna nową erę w historii komputerów osobistych Apple, która była bezpośrednio związana z powrotem Steve'a Jobsa do firmy. G3 reklamowany był jako najpotężniejszy Mac w historii - i trudno było się nie zgodzić z tym hasłem. Procesor o mocy 333 MHz i nawet do 128 MB pamięci RAM. To musiało robić wrażenie.
Wikimedia Commons / Dana Sibera (Danamania)
6
iMac (1998)
iMac oznaczał powrót Apple do filozofii komputerów "all-in-one". Futurystyczny wygląd oraz możliwość personalizacji okazały się "strzałem w dziesiątkę". Podobnie, jak wbudowane porty USB i multimedialne możliwości.
Wikimedia Commons / Masashige MOTOE
7
PowerBook G4 (2001)
G4 zdecydowanie wyróżniał się na tle "topornych" notebooków promowanych przez konkurentów Apple'a. Świetny wygląd, doskonały 15,2-calowy ekran i procesor Intela (w późniejszych wersjach) o mocy nawet do 1.67 GHz. Czegóż chcieć więcej?
Wikimedia Commons / Jared C. Benedict
8
Mac mini (2005)
Tym razem Apple zdecydowało się pójść w kierunku minimalizmu. Początkowo Mac mini skierowany był przede wszystkim do użytkowników PC-ów, jako ciekawa alternatywa dla "blaszaków" (również cenowa - biorąc pod uwagę standardy Apple). Później okazało się, że sprawdza się doskonale również jako domowe centrum rozrywki.
Media
9
Media
10
MacBook Air (2008)
Stworzenie komputera piękniejszego od serii MacBook Pro wydawało się niemożliwe. Nie dla Apple. Lekki i smukły Air, to wciąż niedościgniony wzorzec laptopa idealnego.
Media
11
Mac Pro (2013)
Ostatni akord w dotychczasowej historii Macintoshów wybrzmiał kilka miesięcy temu, gdy Apple zaprezentowało światu najnowszego Maca Pro - potężnego, jak nigdy wcześniej.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję