Według danych firmy analitycznej KnowBe4, szkody wyrządzone przez internetowych przestępców kosztują nas ponad 113 miliardów dolarów rocznie. Co więcej - analitycy Symanteca - wyliczyli, że dokładnie co sekundę 18 osób pada ofiarą ataków cyberprzestępców. Te statystyki doskonale obrazują skalę problemu, z którym coraz częściej muszą mierzyć się zwykli użytkownicy internetu. Jak chronić swoją prywatność w sieci? Jak zabezpieczyć swoje dane? Jak utrudnić życie cyberprzestępcom? Wystarczy zastosować się do kilku prostych, ale i niezwykle ważnych wskazówek.
1
2. Uważaj na dane, które umieszczasz w chmurze
Dropbox, Google Drive czy też SkyDrive to znakomite narzędzia, która dają nam dostęp do naszych danych z każdego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do internetu. Umieszczanie tam poufnych informacji i prywatnych danych nie jest jednak zbyt dobrym pomysłem. Włamanie się na nasze konto w tych serwisach jest dość prostym zadaniem nawet dla przeciętnego cyberprzestępcy.
W przypadku umieszczania ważnych informacji w chmurze dobrym pomysłem jest więc ich wcześniejsze zaszyfrowanie. Wystarczy skorzystać z darmowych programów, takich jak BoxCryptor czy też TrueCrypt. Alternatywą może być również usługa chmurowa z wbudowanym szyfrowaniem danych np. SpiderOak czy też Wuala.
ShutterStock
2
3. Korzystaj z wielu haseł
Korzystanie z jednego hasła do wszystkich internetowych usług jest z pewnością równie wygodnym co niebezpiecznym rozwiązaniem. Nic tak nie ułatwi życia cyberprzestępcy, jak jeden "klucz" do całej naszej sieciowej aktywności. Jeśli mamy problem z zapamiętaniem kilkunasty haseł, to warto skorzystać z jednego z dostępnych managerów haseł. Taką aplikację możemy np. zainstalować na smartfonie z systemem Android lub iOS.
Liczy się jednak nie tylko ilość, ale również jakoś naszych haseł. W tym elemencie również uwielbiamy pomagać przestępcom. Na liście "ulubionych" haseł Polaków wciąż możemy spotkać takie przykłady jak "hasło", "123456" czy "qwerty". Jak powinno wyglądać dobre i bezpieczne hasło? Co najmniej 10 znaków, małe i wielkie litery, cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny. Oczywiście każde hasło można "złamać". Lepiej jednak korzystać z tego, które złamać jest trudniej.
Liczy się jednak nie tylko ilość, ale również jakoś naszych haseł. W tym elemencie również uwielbiamy pomagać przestępcom. Na liście "ulubionych" haseł Polaków wciąż możemy spotkać takie przykłady jak "hasło", "123456" czy "qwerty". Jak powinno wyglądać dobre i bezpieczne hasło? Co najmniej 10 znaków, małe i wielkie litery, cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny. Oczywiście każde hasło można "złamać". Lepiej jednak korzystać z tego, które złamać jest trudniej.">
ShutterStock
3
4. Korzystaj z dwuetapowego uwierzytelnienia
Najpopularniejszy (a co za tym idzie najbardziej narażony na ataki) serwis społecznościowy - Facebook, umożliwia użytkownikom skorzystanie z dwuetapowego uwierzytelnienia. Wówczas, nawet gdy "włamywacz" złamie nasze hasło to do zalogowania się na konto będzie potrzebował jeszcze kodu SMS, który zostanie przesłany na nasz telefon.
Bloomberg / David Paul Morris
4
5. Traktuj swojego smartfona jak komputer
"Urządzenia mobilne stają się powoli nowym „placem zabaw” dla cyberprzestępców. W 2013 roku liczba szkodliwych aplikacji stworzonych z myślą o urządzeniach mobilnych przekroczyła milion i spodziewamy się, że ten trend wzrostowy będzie się utrzymywał" - mówił Rik Ferguson, ekspert ds. cyberprzestępczości, w rozmowie z serwisem GazetaPrawna.pl.
Na naszych smartfonach przechowujemy wiele niezwykle istotnych danych, jak choćby książka adresowa, prywatne maile czy wiadomości. Zdecydowanie warto pomyśleć o aplikacji, która zadba o ich bezpieczeństwo. Jedną z takich aplikacji jest darmowe Lookout Mobile Security dostępne na urządzenia z systemem Android.
Na naszych smartfonach przechowujemy wiele niezwykle istotnych danych, jak choćby książka adresowa, prywatne maile czy wiadomości. Zdecydowanie warto pomyśleć o aplikacji, która zadba o ich bezpieczeństwo. Jedną z takich aplikacji jest darmowe Lookout Mobile Security dostępne na urządzenia z systemem Android.">
ShutterStock
5
6. Twórz kopie zapasowe
"Obecnie coraz większym zagrożeniem staje się ransomware (atak polegający na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu danych należących do użytkownika). Najpopularniejszym narzędziem do ataków typu ransomware stał się wirus CryptoLocker" - podkreśla Rik Ferguson.
To tylko jeden z powodów, dla którego warto robić częste kopie zapasowe - najlepiej na dysku, który nie ma połączenia z siecią. Wówczas utrata danych spowodowana atakiem ransomware lub uszkodzeniem komputera nie będzie dla nas aż tak bolesna.
To tylko jeden z powodów, dla którego warto robić częste kopie zapasowe - najlepiej na dysku, który nie ma połączenia z siecią. Wówczas utrata danych spowodowana atakiem ransomware lub uszkodzeniem komputera nie będzie dla nas aż tak bolesna.">
ShutterStock
6
7. Pomyśl, zanim umieścisz coś w sieci
To, co umieścisz w internecie, pozostanie w nim na zawsze. Dlatego warto dwa razy zastanowić się przed kliknięciem w przycisk "wyślij". Szczególnie, jeśli dzielimy się prywatnymi informacjami - zdjęciami, danymi osobowymi. Szczytem nieostrożności i głupoty jest umieszczanie na darmowym serwerze skanu swojego dowodu osobistego, legitymacji czy też prawa jazdy. "Złodzieje tożsamości" z całą pewnością skorzystają z takiego prezentu.
ShutterStock
7
8. Uważaj na linki i załączniki
Znajomy z Facebooka wysłał ci wiadomość z "dziwnym" linkiem? Dostajesz maila z "podejrzanym" załącznikiem? Prawdopodobnie ktoś próbuje zamienić twój komputer w maszynę do spamowania. To jednak zdecydowanie najlepszy scenariusz. W gorszym, po kliknięciu w link możesz stać się właścicielem "konia trojańskiego", który umożliwi cyberprzestępcom szereg niepożądanych działań, takich jak przechwycenie twoich haseł czy też zaszyfrowanie danych na komputerze.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję