Z najnowszego raportu firmy Symantec wynika, że nawet 78 proc. stron internetowych posiada „słabe punkty”, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Surfowanie po sieci coraz bardziej przypomina pracę sapera - szczególnie, gdy nie wiemy, w jaki sposób uchronić się przed czyhającymi na nas pułapkami. A wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych, ale niezwykle przydatnych wskazówek.
1
Uważaj na darmowe programy
Do darmowych programów zamieszczanych na popularnych serwisach dołączane są często dodatki w postaci pasków narzędziowych dla przeglądarki, dodatkowych aplikacji, a nawet złośliwego oprogramowania (malware). Jak uchronić się przed tym problemem? Najlepiej uważnie prześledzić proces instalacji (odznaczając wszystkie dodatkowe opcje). Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak ściąganie programu bezpośrednio ze strony jego twórcy.
ShutterStock
2
Przeprowadzaj regularne aktualizacje
Zaktualizowany system, przeglądarka internetowa i program antywirusowy - to absolutna podstawa bezpiecznego korzystania z internetu. Nawet jeśli irytują nas częste uaktualnienia Windowsa serwowane przez Microsoft, to musimy pamiętać, że ich głównym celem jest odcięcie naszego komputera od szeregu zagrożeń ze strony cyberprzestępców. W przypadku aktualizacji sterowników należy ściągać je jedynie bezpośrednio ze stron producentów. Sieć pełna jest „cudownych” programów, które za pomocą jednego kliknięcia „zaktualizują” nasz komputer. Niestety jedyne co mają nam one w rzeczywistości do zaoferowania, to kilka dodatkowych wirusów.
Bloomberg / CHRIS RATCLIFFE
3
Stwórz silne hasło
Korzystanie z jednego hasła do wszystkich internetowych usług jest z pewnością równie wygodnym, co niebezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy trudności z zapamiętaniem większej liczby haseł, to postarajmy się, aby chociaż to jedno było wystarczająco „silne”. Kiedy hasło jest „silne”? Otóż możemy tak powiedzieć o haśle, które składa się z co najmniej 8-10 znaków, wykorzystuje wielkie i małe litery, a także cyfry i znaki specjalne. Niestety większość Polaków wciąż nie stosuje się do tej zasady, a na liście ich ulubionych haseł znajdują się takie „kwiatki”, jak „123456”, „hasło” czy też „qwerty”.
ShutterStock
4
Uważaj na chmurę
Korzystanie z rozwiązań chmurowych jest niezwykle wygodne i praktyczne. Takie serwisy jak Dropbox czy OneDrive umożliwiają nam zdalny dostęp do dokumentów praktycznie z każdego miejsca na świecie. Chmura nie powinna jednak służyć do umieszczania poufnych i prywatnych danych, których nigdy nie chcielibyśmy udostępnić osobom trzecim.
Jeśli koniecznie chcemy umieścić w sieci istotne dla nas dokumenty (np. w celu stworzenia kopii zapasowej), to zdecydowanie warto je wcześniej zaszyfrować. W internecie możemy znaleźć mnóstwo darmowych programów do skutecznego szyfrowania danych - jak choćby TrueCrypt czy też BoxCryptor.
ShutterStock
5
Chroń swoje dane
To co raz pojawia się w sieci, pozostaje w niej na zawsze. Warto pamiętać o tych słowach za każdym razem, gdy umieszczamy kolejne zdjęcie na portalu społecznościowym lub gdy wpisujemy numer naszej karty kredytowej na stronie niezabezpieczonej protokołem HTTPS (brak zielonej kłódki obok pasku adresu w przeglądarce). Niezbyt dobrym pomysłem jest również umieszczenie skanu swojego dowodu osobistego na jednym z darmowych serwerów – to idealny prezent dla cyberprzestępców i „złodziei tożsamości”.
ShutterStock
6
Zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi
Warto również skonfigurować domowe Wi-Fi w taki sposób, aby ewentualny cyberwłamywacz miał jak największe problemy z dostaniem się do naszej sieci. Podstawą jest skuteczne szyfrowanie (co najmniej WPA2), rozbudowane hasło oraz regularne aktualizacje oprogramowania routera.
Warto również zachować ostrożność podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi (tzw. hot-spotów). Nie brakuje osób, które "łapią" nieświadomych internautów na darmowe W-Fi. Gdy połączysz się z taką spreparowaną siecią, oszust może swobodnie przyglądać się twojej internetowej aktywności lub nawet przechwycić wpisywane przez ciebie hasła za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję