Sprzedaż pokoju sąsiadowi: Konieczny jest podział mieszkania

autor: Małgorzata08.03.2016, 19:00
mieszkanie

Właściciele obu lokali mają obowiązek dokonania odpowiednich zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla ich nieruchomości.źródło: ShutterStock

Pani Monika mieszka w kawalerce z mężem i rocznym dzieckiem. Obok trzypokojowe mieszkanie zajmuje samotna emerytka, która ma problemy z ponoszeniem kosztów związanych z jego utrzymaniem. – Chętnie odkupilibyśmy od niej jeden pokój i w ten sposób powiększyli nasze mieszkanie. I my, i nasza sąsiadka jesteśmy właścicielami lokali, a właściciele wszystkich mieszkań w budynku tworzą wspólnotę mieszkaniową. Zarząd, który kieruje sprawami wspólnoty, stwierdził, że nie będzie się sprzeciwiał tej transakcji. Czy właściciel mieszkania może odkupić od sąsiada będącego również właścicielem jeden pokój i przyłączyć go do swojego? Jakich formalności należy przy tym dopełnić – pyta pani Monika.

Odkupienie pokoju od sąsiada i przyłączenie go do swojego mieszkania jest możliwe, ale dość skomplikowane. Nie wystarczy udzielenie zgody na połączenie przez zarząd kierujący sprawami wspólnoty. Wyrażenie jej przekracza tzw. czynności zwykłego zarządu podejmowane samodzielnie przez ten organ. Skoro w budynku została utworzona wspólnota mieszkaniowa, to zgodę na przyłączenie pokoju powinni wyrazić pozostali właściciele lokali. W tym celu muszą podjąć uchwałę.

Jednak będą to mogli zrobić dopiero wtedy, gdy sprzedawany pokój uzyska status odrębnej nieruchomości. Dlatego wcześniej sąsiadka pani Moniki powinna podzielić swój lokal na dwa odrębne i samodzielne. Jednym z nich będzie pokój przeznaczony do sprzedaży, drugim – pozostała część jej mieszkania.

Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie (np. w postanowieniu z 10 kwietnia 1989 r., sygn. akt III CRN 66/89) dopuścił możliwość podziału lokalu w taki sposób, że dotychczasowy zmniejszy się o jeden pokój, który następnie zostanie dołączony do sąsiedniego lokalu innego właściciela. Chodzi o to, że na podstawie umowy pomiędzy właścicielami lokali w tym samym budynku nastąpią zmiany w ich składzie przez odłączenie pokoju od jednego z nich i przyłączenie go do drugiego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie