Z setek tysięcy Polaków wynajmujących mieszkania znikoma część decyduje się na zawieranie umów, które pozwalają na szybkie pozbycie się uciążliwych lokatorów. Fundusz Mieszkań na Wynajem zmienia ten standard.
Ponad 426 tys. osób zapłaciło w 2014 r. zryczałtowany podatek od dochodów z najmu. To o niemal 11 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z informacji przekazanych DGP przez Ministerstwo Finansów. Do tego dochodzą osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, których w ubiegłym roku było 145 tys. Z informacji resortu wynika jednak, że znikoma część wynajmujących lokale dba przy tym o swoje bezpieczeństwo. Zaledwie 5,12 tys. podatników zgłosiło w ubiegłym roku zawarcie umowy najmu okazjonalnego, która pozwala na szybkie rozstanie się ze sprawiającym problemy lokatorem. W 2013 r. było ich niecałe 4,2 tys.
O ile w przypadku klasycznych umów najmu w takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu sprawy o eksmisję, przy najmie okazjonalnym procedura jest znacznie skrócona. – W przypadku wyszczególnionym w umowie właściciel może rozwiązać umowę najmu i skierować udokumentowaną sprawę bezpośrednio do komornika, który przeprowadza eksmisję – tłumaczy Aneta Filipiak-Karasińska, prezes Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polski Centralnej.