statystyki

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

autor: Damian Michalczuk01.09.2015, 18:00
Zawarcie umowy najmu lokalu może być uzależnione od wpłacenia kaucji. W przypadku najmu okazjonalnego kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy.

Zawarcie umowy najmu lokalu może być uzależnione od wpłacenia kaucji. W przypadku najmu okazjonalnego kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy.źródło: ShutterStock

Wynajmujący mogą żądać od lokatorów kaucji i zobowiązać ich do dbania o porządek w mieszkaniu. Dzięki zgłoszeniu umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego zyskują możliwość przeprowadzenia ekspresowej eksmisji bez wyroku sądowego

Czy najemca może wezwać policję

Podczas ostatniej wizyty w wynajmowanym lokalu zastałem ogromny bałagan. Zwróciłem na to uwagę najemcom. Powiedzieli, że jeśli jeszcze raz wejdę do mieszkania bez uprzedzenia, wezwą policję. Czy prawo zabrania robienia niezapowiedzianych kontroli w wynajmowanym lokalu?

TAK

Najemca może używać mieszkania zgodnie ze swoimi potrzebami mieszkaniowymi, a po zakończeniu najmu powinien zwrócić lokal w stanie niepogorszonym. Umowa najmu może wskazywać wprost, że lokator powinien utrzymywać przedmiot najmu w porządku i czystości. Właściciel nie ma jednak prawa kontrolować stanu mieszkania, wchodząc tam bez zapowiedzi, a co najważniejsze – wbrew woli najemców. Takie zachowanie może zostać potraktowane jako naruszenie miru domowego, a więc przestępstwo. Nie ma przy tym znaczenia, do kogo formalnie należy lokal. Właściciel wraz z podpisaniem umowy najmu wyzbywa się na rzecz innych osób uprawnień do korzystania z nieruchomości. Kodeks karny przewiduje, że osoby, które wdzierają się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia lub na ogrodzony teren, podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności polegającej najczęściej na wykonywaniu prac społecznych lub nawet do roku więzienia. Wynajmujący naraża się na odpowiedzialność karną przede wszystkim wtedy, gdy nie opuszcza wynajmowanego lokalu, mimo że wyraźnie żąda tego najemca.

Powyższe nie oznacza, że właściciel nie ma prawa na bieżąco monitorować stanu swojego mieszkania. Powinien jednak już na wstępie ustalić zasady przeprowadzania takich kontroli. W umowie można wskazać, że wynajmujący zastrzega sobie prawo przeprowadzania kontroli lokalu w obecności najemcy. Może odbywać się to po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty telefonicznie, np. nie częściej niż raz w miesiącu.

Podstawa prawna

Art. 193 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).

Art. 666 par. 1 i art. 667 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Czy mogę sam wyeksmitować lokatora

Zamierzam po raz pierwszy wynająć mieszkanie. Obawiam się, że mogę trafić na nieuczciwych lokatorów, którzy przestaną płacić czynsz lub zniszczą lokal. Czy mogę po wypowiedzeniu umowy sam ich wyeksmitować?

NIE


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ech(2015-09-01 22:39) Zgłoś naruszenie 60

  Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie to trzeba udać się do Anglii , nabyć lokal i go wynająć. Bezpiecznie w Polsce to można bajki opowiadać a niesolidny lokator jest w naszym kraju bezkarny. Dziękuję ci Platformo.

  Odpowiedz
 • Wladyslaw(2015-09-02 15:50) Zgłoś naruszenie 10

  Z wlascicielami tez sa problemy. Nie ma na to reguly. Chociaz musze przyznac, ze bylem zdziwiony, kiedy na nowe osiedlu w Poznaniu (Ecoria) wprowadzilo się do mieszkania 5 studentow. Ale teraz takie czasy, ze rodzice kupuja studentom mieszkania, zeby za wynajem nie placic. Mi to nie przeszkadza, mlodzi troche zycia wnosza na osiedle.

  Odpowiedz
 • dystansownik(2015-09-02 06:40) Zgłoś naruszenie 11

  Problemy z wynajmem/najmem są po obu stronach. Z jednej strony niesolidni lokatorzy, z drugiej właściciele oferujący produkty mieszkanio-podobne i upierdliwi dla lokatorów.

  Odpowiedz
 • hmm(2015-11-14 18:19) Zgłoś naruszenie 04

  Bezpiecznie wynajmuje się w aparthotelach, kolejny powstaje na osiedlu Bliska Wola, można tam kupić jeszcze apartamenty ale te największe zostały tylko zdaje się 2.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie