Niedostateczne przygotowanie się do zakupu mieszkania może być źródłem niepotrzebnego stresu. Zastosowanie się do poniższych rad pozwoli jednak przeprowadzić transakcję sprawnie i bezboleśnie.

Wyznacz budżet

Zakupu mieszkania, wbrew pozorom, nie należy rozpoczynać od znajdowania nieruchomości marzeń. Pierwsze, co należy zrobić to, określenie swoich możliwości finansowych. Kupujący nieruchomość może dokonać zakupu za gotówkę, wspomóc się kredytem lub połączyć oba rozwiązania. Na podstawie posiadanych środków pieniężnych i kalkulacji zdolności kredytowej należy oszacować swoje możliwości jeśli chodzi o zakup mieszkania.

Decydując się na wzięcie kredytu na zakup mieszkania nie należy zaciągać go na maksymalną kwotę - warto zostawić sobie bufor bezpieczeństwa.

Określ potrzeby mieszkaniowe

Po oszacowaniu swoich możliwości finansowych można rozpocząć właściwe poszukiwania. Te warto zacząć od zdefiniowania swoich potrzeb. Inny lokal jest potrzebny rodzinie z kilkorgiem dzieci, inny singlowi, a jeszcze inaczej swoje potrzeby zdefiniuje młode małżeństwo. Zwracać uwagę należy nie tylko na liczbę (obecnych i przyszłych) członków rodziny, ale i kwestię pracy, zainteresowań czy stylu życia.

Wybierz lokalizację

Nie każdego stać na willę z ogrodem w sąsiedztwie najładniejszego parku w mieście. Wiele osób wybiera przedmieścia, bo ceny nieruchomości są tam niższe niż w dzielnicach centralnych, można więc za te same pieniądze kupić większe mieszkanie. Każda dzielnica ma swoją specyfikę: w jednej okolicy dominuje zabudowa jednorodzinna, a w innej są same bloki. Wiele osób mieszkających w dużych miastach dopasowuje dzielnicę np. do miejsca zamieszkania rodziny czy możliwości sprawnego wyjazdu z miasta w określonym kierunku.

Znajdź mieszkanie

Przy wyborze mieszkania należy zwracać uwagę na układ pomieszczeń i ich ustawność, pamiętając przy tym o zwróceniu uwagi na widok za oknem oraz kwestię światła słonecznego i kierunków świata. Jedni wolą gdy do sypialni wpada wschodzące słońce - inni wręcz przeciwnie. Praktycznymi dodatkami są balkon oraz piwnica lub komórka lokatorska. Nie są to elementy niezbędne do komfortowego zamieszkania, ale bardzo ułatwiają życie.

Sprawdź okolicę

W dzielnicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu. Informacje takie można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: to pozwoli ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie drogi ekspresowej, torów kolejowych, spalarni śmieci, czy innych obiektów utrudniających codzienne życie. Osoby z dziećmi zwracają zwykle uwagę na bliskie sąsiedztwo takich obiektów jak przedszkole, szkoła czy przychodnia lekarska. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej.

Zakup

Z danych Home Broker wynika, że w toku negocjacji w sprawie zakupu mieszkania można liczyć na średnią obniżkę ceny wywoławczej o około 4 proc. Warto się o to postarać, bo przy mieszkaniu za 300 tys. zł może to oznaczać nawet kilkanaście tys. zł oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wynegocjowana cena za mieszkanie to nie koniec wydatków, bo należy doliczyć jeszcze tzw. koszty transakcyjne, na które składają się m.in. wizyta u notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych (płacony tylko przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym) i inne opłaty, które skokowo rosną, gdy kupuje się mieszkanie na kredyt. Nawet jednak bez wspomagania się pieniędzmi banku należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem na poziomie kilku procent ceny mieszkania.

Odbiór lokalu

Przekazanie mieszkania oznacza dla kupującego nie tylko odbiór kluczy, ale i spisanie liczników. Dodatkowo, przy zakupie nieruchomości od dewelopera, należy pamiętać o tzw. odbiorze technicznym. Odbiór techniczny wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa – najlepiej jednak zatrudnić do niego fachowca (będzie to kosztować nie więcej niż 200-300 zł), bo przeciętny kupujący nie ma dostatecznej wiedzy i umiejętności by samodzielnie sprawdzić sposób wywiązania się dewelopera z umowy.

Marcin Krasoń, Home Broker