Jeśli planowaliśmy w najbliższym czasie budowę domu, to dobrze nasze zamierzenia wcielić w życie jak najszybciej. Ceny materiałów oraz oprocentowanie kredytów są obecnie niskie, ekipy budowlane dostępne i o grunt pod dom łatwiej. Dodatkowo budując dom energooszczędny możemy liczyć na państwową dopłatę, a do końca roku uzyskać zwrot części podatku VAT za materiały budowalne.

Łatwiej o materiały, ekipę i ziemię

Ceny materiałów spadają od dłuższego czasu i obecnie według danych Grupy PSB na materiały, potrzebne do budowy domu o powierzchni 152 m², musimy przeznaczyć ok. 136,7 tys. zł. To poziom cenowy jaki widzieliśmy np. na początku 2007 r. Powolny spadek cen materiałów budowlanych wciąż trwa. Od grudnia ubiegłego roku do maja obecnego roku kwota potrzebna na zakup materiałów na budowę wyżej wspomnianego domu spadła o 0,6 proc.

Jeśli ktoś właśnie rusza z budową, to może zyskać jeszcze w inny sposób. Do grudnia tego roku możemy się ubiegać za zwrot części podatku VAT, zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych. To może być nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mniej również zapłacimy obecnie za robociznę i łatwiej znajdziemy ekipę budowalną. Pozostaje jeszcze kwestia gruntu.

Reklama

- Podaż nowych działek jest stała, ale ze względu na mniejsze wolumeny transakcji na rynku działek budowlanych w ostatnich latach, wynikające z ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych przez banki, liczba oferowanych działek jest dziś większa niż przed rokiem 2009 r., czy 2010 r. – mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie. W związku z większą liczbą ofert do wyboru, mamy również większe szanse na znalezienie działki idealnie spełniającej nasze wymagania. Ceny także są w miarę przystępne i niższe niż jeszcze parę lat temu.

Reklama

Ile właściwie kosztuje dom?

Załóżmy, że planujemy budowę domu w pewnej odległości od stolicy, ale jednocześnie chcemy mieć z nią dobre połączenie. Rozsądnym wyborem w takim przypadku będzie zakup działki w okolicach Grodziska Mazowieckiego. Podróż pociągiem z tego miasta do centrum stolicy zajmuje ok. 35 minut, a dla zmotoryzowanych jest również połączenie autostradowe z Warszawą. Według danych pochodzących od operujących na tym terenie pośredników, cena transakcyjna jednego metra ziemi budowlanej w gminie Grodzisk Mazowiecki to obecnie 95 zł. W związku z tym za działkę o powszechni tysiąca metrów kwadratowych zapłacimy 95 tys. zł. Na zakup materiałów potrzebnych do budowy domu o powierzchni ok. 150 m², jak już wspomnieli przeznaczymy ok 136 tys. zł. Kolejne 200 tys. zł wydamy na robociznę. Po podsumowaniu wszystkich wydatków otrzymamy kwotę ok. 430 tys. zł.

Zauważyć można w tym miejscu, że za taką kwotę w Warszawie nabędziemy przeciętnie mieszkanie o powierzchni ok. 70 m² (według danych Centrum AMRON średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie 7 192 zł). W związku z tym dom z działką w okolicach Grodziska Mazowieckiego może być ciekawą alternatywą dla osób planujących zakup mieszkania w stolicy.

Tańsze kredyty i dopłaty od państwa

Problem pozostać może jednak finansowanie inwestycji, ponieważ uzyskanie kredytu dla wielu osób wciąż może być problematyczne. Jednak ci, którzy posiadają zdolność kredytową mogą, korzystać z niskiego oprocentowania. Według danych Centrum AMRON średnie oprocentowanie kredytu w rodzimej walucie to obecnie 4,87 proc. Z kolei średnia marża dla kredytu na kwotę ok. 300 tys. zł (LtV 75 proc.) wynosiła ok. 1,36 proc. Rada Polityki Pieniężnej jednak po raz kolejny zdecydowała się na cięcie stóp procentowych, więc jest szansa na jeszcze niższe raty kredytów w najbliższym czasie.

Dodatkowo jeśli ktoś chciałby postawić na ekologię oraz wybudować dom energooszczędny albo pasywny, to może liczyć na dofinasowanie ze strony państwa. Ile może ono wynosić? Nawet 50 tys. złotych. Przy czym domy takie nie muszą bardzo drogie. Na rynku dostępna jest np. oferta budowy takich budynków o konstrukcji stalowej. Ich cena kształtuje się podobnie do domów wykonanych w technologii tradycyjnej, jednak ich późniejsze użytkowanie jest o wiele tańsze.